Airdropy, czyli darmowe kryptowaluty

Autor: Arkadiusz Krakowiak Arkadiusz Krakowiak 10:03, 30 kwi 2024
Airdropy, czyli darmowe kryptowaluty

Chcesz darmowe kryptowaluty? W takim razie powinieneś się zainteresować airdropami, bo to właśnie, dzięki nim możesz odebrać bonusowe tokeny. Jak to działa?

Co to jest airdrop?

🔎 Airdrop to darmowa dystrybucja tokenów, która najczęściej wiąże się z powstaniem nowego projektu (sieci, funkcji) na blockchainie. Określone grono użytkowników otrzymuje pulę kryptowalut przeznaczonych na airdropa. Dla ciebie to szansa na darmowe tokeny, które w przyszłości mogą być warto znacznie więcej niż początkowo.

W skrócie: airdrop polega na rozdaniu tokenów pomiędzy różne portfele. W przeszłości w ten sposób można było otrzymać m.in. takie kryptowaluty jak Arbitrum (ARB), Optimism (OP) czy Celestia (TIA).

Po co są airdropy?

✅ Tworzą użyteczność dla tokenów i sieci (np. stakowanych kryptowalut)

✅ Budują społeczność inwestorów

✅ Generują zainteresowanie danym projektem/tokenem

Ile można zarobić?

To, ile otrzymasz w airdropie zależy od zasad przyznawania nowych tokenów. Co więcej – na końcowy sukces składa się też wycena kryptowaluty. Jeśli z czasem ona urośnie, a ty będziesz trzymał tokeny z airdropa, to automatycznie zarobisz więcej.

💰 Poniżej przedstawiamy, ile można było odebrać w popularnych airdropach od Arbitrum, Optimism i Uniswap:

TokenMaksymalny airdrop na pojedynczy portfelWartość w USD (obecny kurs)
Arbitrum1025020 090
Optimism1700757 483
Uniswap812654 200

Tak kształtowała się całkowita wartość airdropa od wyżej wymienionych projektów:

  • Uniswap – 6 432 614 493 USD
  • Arbitrum – 1 969 296 101
  • Optimism – 666 493 792 USD

💡 Według danych z coingecko.com w 2023 roku łącznie w airdropach rozdano 4.6 bilionów dolarów.

Przykład airdropa – TIA (Celestia)

Przełom 2023 i 2024 roku należał do airdropa Celestia (TIA). W ostatni dzień października odbyła się dystrybucja tokenów o wartości 0.73 mld USD. Kto otrzymał kryptowaluty TIA? M.in. stakerzy Cosmos (ATOM) i Osmosis czy aktywni uczestnicy GitHub. Cena pojedynczego tokena początkowo oscylowała w granicach 2.3 – 2.5 USD, by następnie rozpocząć rajd. W ciągu dwóch miesięcy Celestia urosła prawie x10!

celestia kurs

Hype wokół tokena TIA zrobił się tak duży, że cena zaczęła parabolicznie rosnąć. Wszystko to dzięki narracji, że posiadanie Celestia i delegowanie jej na staking może w przyszłości wiązać się z nowymi airdropami. Wielu uczestników rynku poczuło potrzebę posiadania tokenów TIA, co wpłynęło na wycenę tego projektu.

Jak zarabiać na airdropach?

Zarabianie na airdropach wymaga zdecydowanie więcej zaangażowania niż strategia hodl, w której to kupujesz kryptowaluty i je przetrzymujesz, by sprzedać z zyskiem. Aby zakwalifikować się na airdrop musisz spełnić niektóre zadania, które szerzej opisujemy w dalszej części artykułu.

Przede wszystkim zbieranie airdropów wiąże się z dłuższym czasem poświęconym na rynek kryptowalut. Raz – musisz wtedy podążać za trendami, a dwa – spełniać kryteria, które zwiększą twoje szanse na otrzymanie zrzutu darmowych coinów. Dlatego zwykle airdropy zgarniają osoby, które są mocno zaangażowane w rynek.

Z czym wiąże się szukanie airdropów?

✔️ Większym zaangażowaniem w rynek krypto

✔️ Byciem na bieżąco z nowymi trendami i narracjami

✔️ Szukaniem i inwestowaniem w projekty, które w przyszłości mogą nagradzać airdropem

✔️ Wykonywaniem zadań, które potencjalnie mogą być wymagane do odebrania airdropu

Zadania, które pozwalają odebrać airdrop

Jeśli chcesz dać sobie szansę na airdrop, to sprawdź zadania, które zwykle nagradzane są darmowymi kryptowalutami:

Staking

W ramach stakingu delegujesz swoje tokeny do projektu, co oznacza, że są one używane m.in. do obsługi sieci (zabezpieczają i weryfikują transakcje). W takiej sytuacji twoje kryptowaluty realnie wspomagają cały projekt, a ty przez okres stakingu nie możesz z nich korzystać np. sprzedać na giełdzie.

Aktywność w governance

Delegowanie tokenów na staking zwykle otwiera ci drzwi do governance, czyli realnego wpływu na rozwój projektu. Jako staker możesz brać udział w głosowaniach odnośnie prowizji czy nagród. Tego rodzaju aktywność również może być premiowana w ocenie pod przyszłe airdropy.

Korzystanie z sieci

Airdrop często pada łupem aktywnych użytkowników na danej sieci, którzy w przeszłości wykonywali na niej transakcje. Łowcy takich nagród zwykle posiadają kilka, a nawet kilkanaście portfeli i pomiędzy nimi przesyłają kryptowaluty. Wówczas generują ruch na walletach, co może być przesłanką do otrzymania airdropa.

🌡️ Ważne:

Przesyłając środki na portfele pod airdropa musisz zachować dużą uwagę, by nie pomylić adresu. Innym zagrożeniem jest utrata dostępu do walleta, jeśli go odpowiednio nie zabezpieczysz.

W tym przypadku liczy się zasada, że im więcej transakcji wykonasz, tym twoja szansa na airdropa rośnie. Pamiętaj jednak, że każdy przelew wiąże się z opłatą w kryptowalucie, która obsługuje dany ekosystem.

Jak zwiększyć swoje szanse na airdrop?

  • Poprzez aktywność na sieci (liczba transakcji)
  • Mnogość portfeli, z których będziesz stakował tokeny
  • Liczne uczestnictwo w governance

Zalety airdropów

👍 Darmowy kapitał (kryptowaluty)

Wady airdropów

👎 Inwestowanie i zamrażanie środków (staking) w projekcie, który nie zaoferuje airdropu

👎 Utrata środków za zlecanie transakcji na sieci (prowizje)

👎 Czas, który trzeba poświęcić na szukanie i ruchy pod airdrop

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.

Kryptowaluty oraz produkty lewarowane to ryzykowne instrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie rankingifinansowe.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.