Z tego artykułu dowiesz się:
Jeśli długoterminowo przetrzymujesz środki na giełdzie Binance, to powinieneś zainteresować się funkcją earn, dzięki której zarobisz na odsetkach od posiadanych kryptowalut. Jak to działa?
Z tego artykułu dowiesz się:
💡 To funkcja na giełdzie Binance, dzięki której możesz zarabiać na stakingu kryptowalut. Jeśli wprowadzisz je do puli earn i zablokujesz na określony czas, to możesz oczekiwać zysku za pośrednictwem odsetek. To, ile zarobisz, zależy od długości stakingu, a także wartości zamrożonych aktywów.
Binance earn daje ci dodatkową szansę na zarobek i pomnożenie posiadanych kryptowalut. Jeśli przechowujesz je długoterminowo na giełdzie, to oddelegowanie ich na saldo earn pozwoli ci osiągnąć więcej korzyści. Przede wszystkim po upływie określonego czasu – otrzymasz darmowe tokeny za staking.
🗯️ Ekspert wyjaśnia:
Najprościej Binance earn można porównać do lokaty bankowej. Tam deponujesz tradycyjne pieniądze oczekując kilkuprocentowego zwrotu. W Binance dotyczy to kryptowalut, a odsetki od tokenów możesz zacząć naliczać już po kilku kliknięciach. Co więcej, w tym przypadku jest znacznie mniej formalności.
Posiadając kryptowaluty na saldzie spot w Binance w każdym momencie możesz je oddelegować na staking. To broker, który pozwala na stałe zamrożenie aktywów lub elastyczne. Dla ciebie najistotniejsze jest to, że w obu opcjach możesz pomnażać kapitał, z którego aktualnie nie korzystasz.
“Earn” to specjalny dział na giełdzie Binance, gdzie możesz delegować swoje kryptowaluty na pewien czas w celu zarobienia dodatkowych tokenów. To właśnie tam wybierzesz asset, który chcesz stakować, a także określisz warunki zamrożenia kapitału. Co więcej – poznasz potencjalne zyski.
Staking w Binance earn podzielony jest na dwa rodzaje:
💰 Z funkcji Binance earn może skorzystać każdy klient tej platformy. Żeby stakować kryptowaluty nie musisz zakładać dodatkowego konta. Wystarczy, że kupisz kryptowaluty dostępne w Binance earn, a następnie wybierzesz zasady stakingu.
To staking, który ma niższy APR, ale za to charakteryzuje się tym, że odsetki są wypłacane codziennie. W ten sposób nie musisz zamrażać kapitału na dłuższy czas, żeby odebrać nagrodę. W opcji elastycznej – zarabiasz każdego dnia. A co ważniejsze – w każdej chwili możesz wycofać kryptowaluty ze stakingu.
Zarabianie na stałym stakingu jest zdecydowanie bardziej opłacalne, bo tam APR jest znacznie wyższy od elastycznych opcji earn. Co jednak istotne – w tym przypadku zamrażasz kapitał na dłuższy czas, a jeśli zdecydujesz się go przedwcześnie wycofać, to tracisz naliczone odsetki. To główna różnica pomiędzy Binance earn elastyczne a stałe.
Okres stakingu:
👉 W Binance możesz stakować ponad 180 różnych tokenów. Oto najpopularniejsze kryptowaluty:
✔️ Pasywne zarabianie na kryptowalutach
✔️ Odsetki od posiadanych tokenów
❌ Utrata odsetek w przypadku wcześniejszej wypłaty
❌ Strata w ujęciu dolarowym, jeśli wycena zamrożonych tokenów spadnie
Ile tokenów otrzymasz za staking w Binance earn? Do każdej kryptowaluty stosowany jest inny współczynnik APR, czyli oprocentowanie. Dla ułatwienia – Binance oferuje kalkulator, dzięki któremu dowiesz się, na jaki zarobek możesz liczyć po upływie określonego czasu.
🔎 Jak działa kalkulator Binance earn?
Wystarczy, że wybierzesz, ile tokenów chcesz stakować, w jakiej formie (elastyczne/zablokowane), a także na jaki okres. Na tej podstawie kalkulator wyliczy, ile otrzymasz tokenów za staking w Binance earn.
Poniżej przedstawiamy symulację stakingu 2000 tokenów Solana (w opcji elastyczne). Jak widać – po roku “lokaty” można liczyć na dodatkowe 12.23 SOL:
Zdecydowanie bardziej opłaca się staking w formie zablokowanej, co widać na poniższym przykładzie. W tym przypadku po 120 dniach otrzymasz dodatkowo 65 tokenów SOL:
Przed rozpoczęciem inwestycji warto porównać kwoty w kalkulatorze. To daje znacznie lepszy podgląd na sytuację.
W Binance earn zarabiasz odsetki w kryptowalucie, którą stakujesz. Co to oznacza? To że delegując tokeny SOL – w przyszłości również otrzymasz zysk wyrażony w kryptowalucie Solana. A to w ujęciu dolarowym nie zawsze musi oznaczać zarobek.
Kryptowaluty to wyjątkowo zmienne aktywo, gdzie cena na przestrzeni dni czy tygodni ma duże wahania. Normalnym są fluktuacje na poziomie kilkunastu/kilkudziesięciu procent. Łatwo jest wyobrazić sobie sytuację, że w dniu rozpoczęcia stakingu tokeny są znacznie tańsze lub droższe niż w chwili zwolnienia ich z Binance earn. To rodzi ryzyko, że inwestycja nie zawsze może się opłacać – przynajmniej krótkoterminowo.
Przykład:
W dniu rozpoczęcia stakingu kryptowaluty SOL – cena za pojedynczy token wynosiła 80 USD. Ty zamroziłeś na 120 dni 100 SOL, czyli zainwestowałeś 8000 USD. Zgodnie z wyliczeniami kalkulatora Binance earn – otrzymasz w nagrodę 3.2 SOL, czyli łącznie wypłacisz 103.2 SOL. Wystarczy, że cena tego tokenu w tym czasie tąpnie – ty w odniesieniu do tradycyjnych finansów możesz być w plecy.
Załóżmy hipotetycznie, że w dniu uwolnienia zamrożonych tokenów wartość pojedynczego coina SOL liczy 70 USD. W takiej sytuacji twoje portfolio łącznie będzie mniej warte w USD (7224) niż przed rozpoczęciem stakingu.
Warto jednak pamiętać, że tak jak wycena bazowego instrumentu może spaść, tak i może wzrosnąć. Wówczas otrzymasz nagrodę z nawiązką.
W środowisku inwestorów krypto Binance earn często porównywane jest do stakingu. Czy to zasadne? Z jednej strony – tak, bo możesz zarabiać na odsetkach. Z drugiej strony – nie, ponieważ Binance to scentralizowana giełda, a oddelegowane tokeny nie wpływają na wydajność sieci. Tak dzieje się w stakingu zdecentralizowanych finansów.
🔎 Różnica pomiędzy stakingiem a Binance earn:
Staking kryptowalut poza giełdą Binance polega na ich wprowadzeniu do puli wszystkich tokenów, które realnie wpływają na wydajność blockchainu. W takiej sytuacji są one wykorzystywane do obsługi transakcji i zabezpieczenia sieci. W zamian otrzymujesz nagrody, możliwość udziału w governance, a także potencjalne airdripy. W przypadku funkcji earn na Binance – otrzymujesz “tylko” odsetki od zainwestowanych środków.
✅ Funkcja ta jest dostępna dla zarejestrowanych użytkowników Binance
✅ Binance earn można porównać do lokaty bankowej, gdzie od zdeponowanych środków otrzymujesz odsetki
✅ W ten sposób możesz zarabiać na trzymanych tokenach np. SOL, BNB, SEI, SUI, DOT
Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.
Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.
Kryptowaluty oraz produkty lewarowane to ryzykowne instrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie rankingifinansowe.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.