Z tego artykułu dowiesz się:
Memecoiny to jedna z kategorii na rynku kryptowalut. To assety, które nie mają żadnej użyteczności. Służą jako spekulacja. Mimo wszystko cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dlaczego?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kryptowaluty mem najczęściej są inspirowane popularnymi obrazkami czy postaciami z filmów, bajek i show-biznesu. Nie stoi za nimi jakaś rewolucyjna technologia. To projekty, które bazują na rozpoznawalności. Historia pokazuje, że masa ludzi na rynku krypto wybiera właśnie memecoiny, a nie fundamentalne projekty.
Przede wszystkim memecoiny są popularne przez pryzmat wzrostów, które potrafią wygenerować w krótkim czasie. To właśnie szybki zysk rozpala wyobraźnię inwestorów kupujących memecoiny.
📃 Opinia eksperta:
Memecoiny kuszą gigantycznymi zwrotami z inwestycji, ale…to bardzo ryzykowne aktywa. Jeśli na rynku panuje optymizm, to taka kryptowaluta potrafi robić nowe szczyty, ale w razie gorszej koniunktury, to memecoin leci na łeb na szyję. Dlatego memecoiny nigdy nie mogą stanowić 100% twojego portfolio.
Pamiętaj, że za memecoinem nie stoi żadna technologia i długoterminowa wartość. To aktywo spekulacyjne, dlatego w razie wzrostów na bieżąco odcinaj kupony. W okresach bessy kryptowaluta mem może spaść nawet o 99% i nigdy się nie podnieść.
W 2022 roku najpopularniejszy memecoin, DOGE osunął się o ponad 90%:
✅ Łatwa dostępność (główne memecoiny znajdują się na większości giełd)
✅ Potencjał dużych wzrostów
✅ W obiegu znajduje się pełna podaż (brak późniejszych zrzutów)
❌ Spekulacyjne aktywo podatne na wielkie wahania
❌ Duża szansa spadku wartości niemalże do zera
❌ Brak fundamentów
O tym, że memecoiny stają się coraz bardziej popularne świadczy fakt, że w TOP 100 wg kapitalizacji znajduje się już 6 takich tokenów. A przypomnijmy, że przez długi czas w takim zestawieniu były tylko 2 kryptowaluty: DOGE i SHIB.
Kryptowaluta | Kapitalizacja | Data |
Dogecoin | 21 581 286 229 USD | 2013 r. |
Shiba Inu | 14 045 164 083 USD | 2020 r. |
Pepe | 3 928 872 635 USD | 2023 r. |
dogwifhat | 2 637 989 759 USD | 2023 r. |
FLOKI | 1 869 087 196 USD | 2021 r. |
Jak pokazuje hossa z lat 2020-2021 memecoiny cieszą się ogromnym zainteresowaniem nowych inwestorów. Tzw. ulica chętnie kupuje tego rodzaju kryptowaluty. Dlatego giełdy listują memecoiny, bo wiedzą, że inwestorzy poszukują takich aktywów.
👉 Główne kryptowaluty mem będące w TOP 100 wg markcap znajdziesz u większości brokerów online:
Giełda | Memecoiny |
#1 Binance | DOGE, SHIB, PEPE, WIF, FLOKI, BONK |
#2 Bybit | DOGE, SHIB, PEPE, WIF, FLOKI, BONK |
#3 Zonda Crypto | DOGE, SHIB, PEPE, WIF, FLOKI, BONK |
Boom na memecoiny zaczął się w 2021 roku, kiedy to furorę robił Dogecoin i Shiba Inu. Ta pierwsza kryptowaluta była promowana przez samego Elona Muska, co na pewno dało paliwo do wzrostów.
Gdyby nie tweety właściciela Tesli być może memecoiny nigdy nie weszłyby do mainstreamu świata krypto.
Elon Musk jednak zaczął sympatyzować z Dogecoinem. Dziś spekuluje się, że płatności na portalu X będą realizowane w tej kryptowalucie.
W 2021 roku Doge i Shiba Inu w ciągu kilku miesięcy wygenerowały zwroty na poziomie kilkuset X.
To właśnie takie historie spowodowały, że memecoiny zyskały na rozpoznawalności. Dziś wielu początkujących inwestorów liczy, że również trafi takiego coina.
I choć memecoiny nie mają żadnego zastosowania, to Arthur Hayes, założyciel giełdy BitMex, uważa, że mają one pozytywny wpływ na środowisko krypto. Dlaczego? Dlatego, że dzięki nim coraz więcej osób dołącza do rynku, a deweloperzy budują za pośrednictwem blockchaina.
Co więcej, w maju fundusz VanEck, zarządzający kapitałem o wartości 90 miliardów dolarów stworzył indeks złożony z samych memecoinów. Wszystko po to, by inwestorzy za jego pośrednictwem mogli łatwiej inwestować w tego rodzaju tokeny. W indeksie znalazło się miejsce dla takich kryptowlaut jak:
Przede wszystkim musisz zrozumieć, że inwestowanie w memecoiny z TOP 100 wg kapitalizacji nie dadzą tak spektakularnych wzrostów jak 100x. Dlaczego? Dlatego, że ich marketcapy są już bardzo wysokie.
Jeśli chcesz upolować memecoina z potencjałem na tak ogromne wzrosty, to musisz wybierać tokeny z o wiele niższą kapitalizacją. A to rodzi ryzyko, że trafisz na projekt, który nie wygeneruje odpowiedniego hype’u i twoja inwestycja przepadnie.
🔎 Zwróć uwagę na:
Memecoiny świetnie sobie radzą w hossie. Wówczas z dnia na dzień tego rodzaju tokeny potrafią rosnąć o kilkadziesiąt procent. Gdy rynek krypto ma się dobrze, to memecoiny wyprzedzają wzrostami takie projekty jak Bitcoin czy Ethereum. Ale..nic nie trwa wiecznie. Gdy pęka bańka na krypto, to właśnie assety oparte na spekulacji, czyli kryptowaluty mem spadają najmocniej. Z dnia na dzień mogą stracić 50%, a nawet więcej wartości.
Od 2023 roku na rynku memecoinów dominuje PEPE. To kryptowaluta, która posiada niższą kapitalizację niż Dogecoin i Shiba Inu.
W teorii wciąż ma spore miejsce na wzrosty, jeśli miałaby dobić do szczytów takich tokenów jak Doge i Shiba.
Do ATH Dogecoina PEPE może zanotować 19x, a Shiba Inu – prawie 9x.
✅ To kryptowaluty bez użyteczności
✅ Codziennie na rynku pojawiają się nowe memecoiny, ale tylko mała część odnosi sukces
✅ To tokeny podatne na duże wahania cenowe
✅ Większość memecoinów po chwilowym hype’ie spada do zera
Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.
Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.
Kryptowaluty oraz produkty lewarowane to ryzykowne instrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie rankingifinansowe.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.