Cykl koniunkturaln

Cykl koniunkturalny (Business cycle) to naturalny wzór wahań aktywności gospodarczej, który obejmuje okresy wzrostu i spadku w gospodarce. Cykl koniunkturalny składa się z kilku faz, które mogą się powtarzać w czasie:

  1. Ekspansja (Expansion) – okres wzrostu gospodarczego, w którym produkcja, zatrudnienie, inwestycje i konsumpcja rosną. W tej fazie zazwyczaj obserwuje się spadek stopy bezrobocia i wzrost dochodów.
  2. Szczyt (Peak) – moment, w którym gospodarka osiąga najwyższy poziom aktywności przed następnym okresem spadku. Jest to punkt, w którym wskaźniki gospodarcze osiągają swoje maksimum.
  3. Recesja (Recession) – okres spadku aktywności gospodarczej, gdzie produkcja, zatrudnienie i inwestycje maleją. Recesja może prowadzić do wzrostu stopy bezrobocia i spadku dochodów.
  4. Dno (Through) – najniższy punkt cyklu koniunkturalnego, po którym gospodarka zaczyna się odbudowywać. Na tym etapie aktywność gospodarcza jest na najniższym poziomie przed następną fazą wzrostu.
  5. Ożywienie (Recovery) – faza po dnie, w której gospodarka zaczyna rosnąć, a wskaźniki gospodarcze poprawiają się, co prowadzi do kolejnej ekspansji.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.

Kryptowaluty oraz produkty lewarowane to ryzykowne instrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie rankingifinansowe.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.