Z tego artykułu dowiesz się:
Rynek krypto składa się nie tylko z Bitcoina, ale też pozostałych aktywów. Inne kryptowaluty określamy jako altcoiny. Czym one się charakteryzują i jak inwestować w te assety?
Z tego artykułu dowiesz się:
💡 Altcoin to każda inna kryptowaluta, która nie jest Bitcoinem. Wraz z rozowojem technologii Web 3 powstały blockchainy, a na ich podstawie nowe kryptowaluty. W środowisku krypto, to właśnie tego rodzaju aktywa tytułuje się „altcoinem”.
Najpopularniejsze altcoiny:
Jeśli chodzi o kapitalizację, to wciąż największą kryptowalutą jest Bitcoin. Poniższy wykres jednak pokazuje, że altcoiny odgrywają coraz istotniejszą rolę na rynku. Ich marketcap rośnie wraz z rozwojem i adopcją technologii blockchain.
Kapitalizacja kryptowalut po wyłączeniu Bitcoina:
🔎 Czy wiesz, że:
Głównym altcoinem jest Ethereum. To kryptowaluta o najwyższej kapitalizacji spośród wszystkich tokenów. Niektórzy inwestorzy uważają, że to właśnie ETH w przyszłości może dokonać flippeningu Bitcoina (przewyższyć go kapitalizacją).
Codziennie powstaje setki altcoinów i nie ma fizycznej możliwości do monitorowania wszystkich projektów. Wiele z nich szybko upada, a tylko pewien odsetek wprowadza realną użyteczność. Z czasem są one wprowadzane na scentralizowane giełdy, żeby dostęp do nich miało szersze grono inwestorów.
Jeśli chcesz inwestować w inne kryptowaluty niż Bitcoin, to istotnym jest wybór odpowiedniej giełdy. W tym przypadku chodzi o to, aby otworzyć konto na wiarygodnej platformie, która jednocześnie oferuje możliwie, jak najszerszy dostęp do altcoinów.
🔎 Co ciekawe:
Oferta brokerów krypto różni się pomiędzy sobą, co do listingu określonych kryptowalut. Bywają sytuację, że choć dany altcoin notuje wzrosty i popularność, to twoja giełda może go nie oferować. Przykład? Na Zonda Crypto wciąż brakuje wielu kryptowalut z TOP 100 wg kapitalizacji. W teorii platforma ta ogranicza twoje możliwości, co do inwestycji w altcoiny.
Chcąc inwestować w altcoiny – wybierz giełdę, która oferuje szeroki wybór tych aktywów.
👉 Giełdy z największym dostępem do altcoinów:
Giełda | Liczba altcoinów | Przykładowe alty |
Binance | +500 | ETH, LINK, XRP, ADA, Matic, SEI, SUI, TAO |
Coinbase | +250 | ETH, SEI, AVAX, ATOM, TIA, LINK, ARB, PEPE, ONDO |
Kucoin | +750 | TAO, PEPE, OP, KAS, TIA, SEI, ONDO, LINK |
✔️ Potencjalnie szansa na większe zwroty z inwestycji niż w BTC
❌ Ryzykowne aktywo – altcoiny mają duże wahania cenowe
❌ Projekty są często porzucane przez inwestorów, co skutkuje na ich wycenę
❌ W bessie altcoiny spadają 90-95%
Przed każdą inwestycja w altcoina warto zrobić risercz, a więc sprawdzić kluczowe elementy projektu. Co jest istotne przy kupnie tego rodzaju kryptowalut?
Główne parametry altcoinów:
Altcoiny z niższym marketcap są bardziej podatne na wahania cenowe, ale z drugiej strony – pozwalają osiągać wyższą stopę zwrotu z inwestycji. Co jednak ważne – to nie cena jednostkowa za coina decyduje o potencjalnym wzroście, a właśnie kapitalizacja. O co chodzi?
🔎 Pamiętaj:
Altcoin z wyższą kapitalizacją kosztujący np. 0.5 USD ma mniejszą przestrzeń do wzrostów niż kryptowaluta z niższym marketcap, ale wyceniana np. na 5 USD.
Jak sprawdzić marketcap altcoina? W tym celu możesz skorzystać z popularnych narzędzi krypto np. rankingów:
Tokenomia określa podaż kryptowaluty, a także zastosowanie danego tokenu. Innymi słowy – im mniej inflacyjna kryptowaluta, tym bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Co musisz wiedzieć o tokenomii?
Na cenę kryptowaluty wpływa podaż (liczba tokenów w obiegu), a także popyt (zainteresowanie wśród kupujących). Przed zainwestowaniem w altcoina powinieneś sprawdzić takie parametry jak:
Jeśli w obiegu znajduje się duża część wszystkich tokenów, to w teorii taki altcoin może dać lepszy zarobek. Dlaczego? Dlatego, że zrzut dodatkowych coinów nie spowoduje szoku podażowego.
Na rynku altcoinów istotnym czynnikiem są emocje inwestorów, a także narracje, które aktualnie „grzeją” rynek. To właśnie te elementy potrafią wybijać cenę. Technologia blockchain ma zastosowanie na wielu płaszczyznach: finansowej, gamingowej czy sztucznej inteligencji. Wybór altcoinów pasujących do narracji to jeden z kluczy do sukcesu.
Tak jak w tradycyjnych finansach są okresy, w których inwestorzy zwracają uwagę na spółki AI, surowcowe czy dóbr luksusowych, tak w krypto pojawiają się trendy, za którymi podąża rynek. Warto wówczas inwestować w altcoiny powiązane z modną narracją.
💻 Główne kategorie altcoinów:
🚀 Wysoka stopa zwrotu – to główny powód inwestycji w altcoiny. Świat krypto kojarzy się właśnie z tego rodzaju złotymi strzałami, dzięki którym ktoś w krótkim czasie zrobił x100, a nawet x1000 na inwestycji. Dlatego altcoiny rozbudzają wyobraźnię.
📃 Opinia eksperta:
Skuteczna inwestycja w altcoiny wiąże się przede wszystkim ze zrozumieniem cyklu Bitcoina, a także pohamowaniem chciwości, czyli z realizacją zysków. Poniższe wykresy pokazują, że momentum dla altcoinów jest stosunkowo krótkie, a później następują gwałtowne spadki.
Analityk BrokerzyForex.pl
Dogecoin czy Shiba Inu to królowie hossy z lat 2020-2021. To altcoiny z kategorii memów, które wystrzeliły “to the moon”. Ci, którzy wcześniej je kupili, a później w odpowiednim momencie sprzedali – zarobili krocie:
Wykres dla DOGE:
Wykres dla SHIB:
Tak paraboliczne wzrosty były udziałem nie tylko memcoinów, ale też projektów z dużo lepszymi fundamentami. Wystarczy prześledzić wykres kryptowaluty Solana, która jeszcze w lipcu 2021 kosztowała 23 USD, by w listopadzie przebić granicę 250 USD. To altcoin, który w kilka miesięcy zrobił ruch na poziomie x100.
Wykres dla SOL:
✅ To wszystkie kryptowaluty, które nie są Bitcoinem
✅ W hossie altcoiny pozwalają osiągnąć wysoką stopę zwrotu z inwestycji
✅ To ryzykowne aktywo, ponieważ cechuje się dużymi wahaniami cenowymi
✅ Giełdy z szerokim dostępem do altcoinów to: Binance, Coinbase i Kucoin
Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.
Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.
Kryptowaluty oraz produkty lewarowane to ryzykowne instrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie rankingifinansowe.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.