Edukujemy w sprawach finansowych

BLOG FINANSOWYKredyty
21 stycznia 2019

Santander dołączył do kredytowej platformy online Bancovo

Santander Bank Polska będący trzecim największym tego typu podmiotem w Polsce, jest trzynastym przedsiębiorstwem, który pojawił się na tej platformie.

Czytaj całość

Kredyty
16 stycznia 2019

UOKiK wydaje ostrzeżenie przeciwko serwisom pseudopożyczkowym

UOKiK przestrzegł konsumentów przed działalnością podmiotu o nazwie GELDOR Artur Karwot z Rybnika. Powodem ma być bezprawne zbieranie danych osobowych oraz pobieranie wysokich, bezzwrotnych opłat.

Czytaj całość

Kredyty
16 stycznia 2019

Wyższe raty dla osób z kredytami we franku szwajcarskim

Raty opłacane przez frankowiczów są obecnie wyższe aniżeli w roku 2017. Jakie są powody wzrostu?

Czytaj całość

Konta bankowe
16 stycznia 2019

Bank Pekao zajmie się obsługiwaniem rachunków Xelion

Wraz z marcem bieżącego roku Bank Pekao będzie zarządzał obsługą rachunków Xelion. Od tego momentu zmieni się także ich nazewnictwo.

Czytaj całość

Kredyty
15 stycznia 2019

Kredyty i pożyczki – jak Polacy z nich korzystają?

Dane wskazują, że ponad trzy czwarte z nas przynajmniej jednokrotnie skorzystało z kredytu bądź pożyczki. Problemem może być fakt, że nie zawsze szacujemy nasze możliwości co do ich spłaty.

Czytaj całość

Pozostałe
15 stycznia 2019

Bankomaty – mniej urządzeń, więcej wpłat

Polska wpasowuje się w globalne trendy. Pierwszy raz od roku 2016 liczba bankomatów na terenie Polski spadła poniżej 23 tysięcy. Nie jest to jednak znak pełnego odwrotu. Wręcz przeciwnie – liczba realizowanych transakcji stale plasuje się na wysokim poziomie.

Czytaj całość

Kredyty
10 stycznia 2019

Zmiany w RODO problematyczne dla banków

Polski rząd planuje prowadzić zmiany w ustawie związanej z RODO. Banki obawiają się, że może to uniemożliwić trafne oszacowanie zdolności kredytowych ich klientów.

Czytaj całość

Konta bankowe
10 stycznia 2019

ING Bank Śląski bez aplikacji na Windowsa Phone

Bank ING poinformował, że aplikacja obsługująca Windowsa Phone przestanie funkcjonować już na początku marca bieżącego roku.

Czytaj całość

Pozostałe
10 stycznia 2019

Nets Denmark z wnioskiem o przejęcie firmy PayPro

Przedsiębiorstwo Nets z oddziałem w Danii przekazało wniosek wyrażający chęć objęcia kontroli nad PayPro S.A. Dokument wpłynął do UOKiK 31 grudnia 2018 roku.

Czytaj całość

Kredyty
9 stycznia 2019

BIK: Firmy pożyczkowe z coraz większym udziałem w rynku

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) poinformowało, że na koniec trzeciego kwartału 2018 roku nastąpił 47 proc. wzrost kwot jakie udzieliły Polakom firmy pożyczkowe.

Czytaj całość

Pozostałe
8 stycznia 2019

Nets przejmuje Dotpay/eCard

Grupa Nets oaz MCI.EuroVentures ogłosiły dopięcie transakcji na kwotę rzędu 315 mln złotych związanej z przejęciem Dotpay/eCard.

Czytaj całość

Pozostałe
7 stycznia 2019

PKO BP otwiera się na obcojęzycznych klientów

Bank PKO BP ogłosił, że z dedykowanego swojej działalności kantoru w aplikacji mobilnej, będą mogli korzystać klienci posługujący się językiem angielskim, rosyjskim, a także ukraińskim.

Czytaj całość

Pozostałe
7 stycznia 2019

Bank Millenium ze zgodą na przejęcie Euro Banku

Dnia 3 stycznia bieżącego roku Bank Millenium otrzymał zgodę od UOKiK na przejęcie Euro Banku. Następnym krokiem ma być uzyskanie zgody KNF.

Czytaj całość

Pozostałe
4 stycznia 2019

Telefon terminalem? Samsung i First Data wdrażają Software SPOS

Firmy Samsung oraz First Data stworzą system, dzięki któremu smartfony będą w stanie przyjmować płatności, niczym tradycyjne terminale. Program ma ujrzeć światło dzienne już w 2019 roku.

Czytaj całość

Pozostałe
3 stycznia 2019

Alior Bank z wnioskiem o przejęcie Ruch S.A.

Do UOKiK wpłynął wniosek w sprawie przejęcia podmiotu Ruch S.A. Inicjatorem działań okazał się Alior Bank.

Czytaj całość

Pozostałe
2 stycznia 2019

Litwa wydaje licencję e-money dla firmy Google

Przedsiębiorstwo Google Payment Lithuania UAB uzyskało licencję bankową zezwalającą na realizację działań w dziedzinie pieniądza elektronicznego.

Czytaj całość

Pozostałe
2 stycznia 2019

Facebook z własną kryptowalutą

Agencja Bloomberg poinformowała, że Facebook pracuje nad stworzeniem własnej kryptowaluty, która byłaby dedykowana płatnościom w przypadku komunikatora WhatsApp.

Czytaj całość

Konta bankowe
31 grudnia 2018

Czy Polacy ufają bankom?

Według danych opublikowanych przez CBOS, 74 proc. Polaków ufa bankom działającym w Polsce. W tej grupie częściej znalazły się osoby młodsze z wyższym wykształceniem oraz te usatysfakcjonowane aktualną sytuacją majątkową.

Czytaj całość

Kredyty
26 grudnia 2018

Ceny mieszkań w roku 2018. Gdzie najtaniej a gdzie najdrożej?

Rynek mieszkaniowy, a także bankowość związana z kredytami hipotecznymi wciąż przeżywają w Polsce hossę. Jak jednak kształtowały się ceny nieruchomości i działek w naszym kraju w mijającym roku?

Czytaj całość

Konta bankowe
26 grudnia 2018

Cyfrowe banki coraz większym celem oszustów

Wedle danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych, rokrocznie branża finansowa traci około 3,7 biliona dolarów. Wynika to z nadużyć związanych z działaniami cyberprzestępców.

Czytaj całość

Kredyty
25 grudnia 2018

Małżeństwo z kredytem we frankach wygrało z mBankiem

Para Barbara i Krzysztof K., pomimo przegranej w sądzie I instancji, ostatecznie zwyciężyli w sporze z mBankiem. Na ich rzecz zostanie wypłacona kwota 61,9 tys. zł wraz z odsetkami.

Czytaj całość

Kredyty
25 grudnia 2018

Kredyty hipoteczne w roku 2019. Co czeka Polaków?

Rok 2018 zapewnił rodakom niskie stopy procentowe, które utrzymują się na równi od niespełna trzech lat. Sprawiło to, że Polacy chętnie po nie sięgali i ze względu na wzrost ceny mieszkań będą sięgać nadal. Czym może odbić się ta sytuacja w przyszłości?

Czytaj całość

FirmaKonta bankowe
24 grudnia 2018

Rachunki firmowe na celowniku sztucznej inteligencji

STIR. Tak ma nazywać się nowe narzędzie wspomagające administrację skarbową w tropieniu nieuczciwych podatników. Ów System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej już budzi wiele kontrowersji u podatników oraz wiele wątpliwości co do samego sposobu działania.

Czytaj całość

Konta bankowe
21 grudnia 2018

mBank testuje biometrię behawioralną

Wiceprezes mBanku Cezary Kocik ogłosił rozpoczęcie testów związanych z biometrią behawioralną. Wszystko to miałoby potencjalnie poprawić bezpieczeństwo bankowości w Internecie.

Czytaj całość

Firma
20 grudnia 2018

Większość małych firm bez pomocy specjalistów od zarządzania finansami

Jak wynika z badania SMEO/ERIF BIG, 64% właścicieli małych firm kieruje finansami przedsiębiorstwa zupełnie samodzielnie i nie korzystają oni z pomocy księgowej czy innego specjalisty. W razie kryzysu skutkuje to pożyczeniem pieniędzy albo od znajomych, albo sięganie po zdeponowane oszczędności. „W cenie” są także kredyty.

Czytaj całość

Pozostałe
20 grudnia 2018

Dobre wynagrodzenia w Polsce, ale…

Wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynagrodzenie przeciętne brutto w listopadzie bieżącego roku wyniosło 4966,61 zł, co sygnalizuje wzrost o 7,7 proc. względem roku ubiegłego. W przypadku statystyk dotyczących zatrudnienia, zanotowano skok o 3 proc, co było przewidziane i już wcześniej zapowiadane przez ekonomistów.

Czytaj całość

Lokaty
18 grudnia 2018

Jak trzymać 100% pieniędzy na lokatach nie tracąc do nich dostępu?

Rozsądny człowiek nie pozostawia swoich finansów losowi. Dlatego też chciałem się z Wami podzielić o tym, gdzie ja trzymam pieniądze moje i firmy, i jak to robię, że 98%-100% moich środków cały czas pracuje. Jak to gdzieś przeczytałem, jedno z was musi pracować: albo Ty, albo Twoje pieniądze. Zawsze staram się zagonić do pracy to drugie.... View Article

Czytaj całość

FirmaPozostałe
18 grudnia 2018

Revolut oficjalnie jako bank

Fima Revolut określana w branży jako fintech, czyli przedsiębiorstwo finansowe operujące wyłącznie w sieci, właśnie otrzymała europejską licencję bankową.

Czytaj całość

Kredyty
18 grudnia 2018

Kredyty hipoteczne – Polacy wciąż chcą ich więcej

Jak wskazały informacje podane przez Biuro Informacji Kredytowej, w listopadzie tego roku pojawiło się w sumie 31,3 tys. podmiotów ubiegających się o udzielenie kredytu hipotecznego. Łącznie klienci banków zawnioskowali o wsparcie na kwotę o 23,1 proc. wyższą, aniżeli miało to miejsce w analogicznym czasie dwanaście miesięcy temu.

Czytaj całość

Kredyty
31 października 2018

Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

Planujesz zakup nowego samochodu, ale zastanawiasz się w jaki sposób najlepiej go sfinansować? Kupić za gotówkę, a może wykorzystać kredyt? A jeżeli kredyt to jaki? Który będzie lepszy – samochodowy czy gotówkowy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najbardziej palące kwestie podczas wyboru pt. jaki kredyt na samochód?

Czytaj całość

Kredyty
23 lutego 2015

Poradnik – jak w czterech prostych krokach znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Znalezienie najtańszego kredytu hipotecznego dostępnego dla konkretnego klienta nie jest zadaniem łatwym. Jak poradzić sobie w wyborze? Podpowiadamy cztery proste sposoby.  

Czytaj całość

Konta bankowe
21 stycznia 2015

Konto dla działalności gospodarczej: firmowe czy osobiste?

Wielu świeżo upieczonych przedsiębiorców zastanawia się czy zakładanie konta firmowego jest konieczne do prowadzenia działalności. Może wystarczy konto osobiste?

Czytaj całość

Kredyty
10 stycznia 2015

Kredyt w rachunku bieżącym i kredytowym

Kredyty w rachunku bieżącym mogą mieć charakter kredytu płatniczego lub otwartego, ale podstawowym warunkiem ich uzyskania jest posiadanie przez kredytobiorcę rachunku bieżącego w kredytującym go banku.

Czytaj całość

Kredyty
10 stycznia 2015

Korzystna zamiana, czyli o kredytach konsolidacyjnych

Osoby mające na swoim koncie wiele zobowiązań nie zawsze terminowo spłacają swoje raty.  Jak temu przeciwdziałać? Jak sobie radzić z dużą liczbą zobowiązań? 

Czytaj całość

Konta bankowe
10 stycznia 2015

7 zasad bezpiecznej bankowości internetowej

Możliwość korzystania z wirtualnego konta bankowego to wygoda i przede wszystkim oszczędność czasu oraz pieniędzy zarówno dla ciebie, jak i dla banku. To coraz powszechniejszy sposób zarządzania swoimi finansami, dlatego warto wiedzieć, jak robić to bezpiecznie.

Czytaj całość

Oszczędzanie
21 listopada 2014

Jak sprytnie oszczędzać małe kwoty pieniędzy i uzbierać pokaźną sumę?

Powolne oszczędzanie pieniędzy wydaje się nam bezsensowne i nieopłacalne. Nic bardziej mylnego. Nawyk gromadzenia chociaż małej ilości gotówki gwarantuje nam długoterminowe oszczędności oraz nadzieję na nauczenie się odkładania większych kwot.

Czytaj całość

Oszczędzanie
21 listopada 2014

Bezpieczne oszczędzanie – skarpeta czy bank?

Odkładanie gotówki w szafce czy szufladzie wydaje się dla większości z nas najbezpieczniejszym sposobem oszczędzania, ale czy dzięki temu unikamy błędów w inwestycjach i strat finansowych.

Czytaj całość