Z tego artykułu dowiesz się:
Binance futures to miejsce, gdzie możesz obstawiać wzrosty lub spadki kryptowalut. To narzędzie dla rynkowych spekulantów, którzy przy wykorzystaniu dźwigni chcą pomnażać swój kapitał. Jak to działa?
Z tego artykułu dowiesz się:
💡 To specjalnie wydzielony dział na giełdzie Binance, który służy zawieraniu kontraktów futures na kryptowaluty. Dzięki nim możesz otworzyć lewarowaną pozycję short lub long. W ten sposób nie wchodzisz w realne posiadanie tokenów, a przewidujesz w jakim kierunku podąży cena. Jeśli zgodnie z twoimi oczekiwaniami – to zarobisz.
Za pośrednictwem Binance futures możesz inkasować zyski nie tylko na wzrostach, ale też spadkach. Wszystko uwarunkowane jest tym, czy właściwie odczytasz ruch cenowy.
🗨️ Opinia eksperta:
Binance futures to narzędzie dla traderów, którzy znają techniczne aspekty kontraktów terminowych, a także potrafią trzymać nerwy na wodzy. Specyfika lewarowanych instrumentów bywa kusząca, bo z jednej strony dzięki dźwigni pomnażasz kapitał, ale z drugiej – w razie ruchu w odwrotnym kierunku – tracisz znacznie więcej niż w handlu spot. Dlatego korzystanie z Binance futures poleca się tym inwestorom, którzy doskonale znają zasady tej gry. Jeśli jesteś nowy na rynku, to zdecydowanie łatwiej jest inwestować w kryptowaluty tradycyjnie, czyli poprzez ich realny zakup, a nie spekulację.
✔️ Pomnożenie kapitału przez dźwignię
✔️ Zarabianie na spadkach i wzrostach
❌ Ryzyko utraty kapitału ze względu na dźwignię
❌ Wahania ceny, które mogą prowadzić do strat
❌ Narzędzie dla doświadczonych traderów
Spot – w tym przypadku kupujesz prawdziwe kryptowaluty i to ty jesteś ich posiadaczem. Co to oznacza? Możesz je przesłać na dowolny portfel lub w każdej chwili sprzedać/wymienić na inne tokeny. Zarabiasz – jeśli wycena twoich kryptowalut idzie w górę.
Futures – to narzędzie do spekulowania, bo korzystając z niego możesz obstawić, że cena kryptowaluty będzie spadać lub rosnąć. W zależności od zajętej pozycji – zarabiasz na spadkach lub wzrostach. Dodatkowo możesz aktywować dźwignię, która powiększa twoją pozycję.
🔎 Kupując kryptowaluty na saldzie spot – stajesz się ich właścicielem. Grając kontrakty futures – nie wchodzisz w posiadanie tokenów, a tylko zakładasz się o wycenę aktywa.
Dostęp do Binance futures mają tylko zarejestrowani użytkownicy platformy. Jeśli nie posiadasz konta u tego brokera, to pierwsze co zrób, to zarejestruj się i zweryfikuj dane osobowe. Dzięki temu będziesz mógł handlować kryptowalutami, a także korzystać z kontraktów futures.
W Binance portfel podzielony jest m.in. na saldo spot, margin czy futures. Aby korzystać z kontraktów terminowych na Binance futures – musisz dokonać wewnętrznego transferu środków, czyli np. przetransferować posiadane USDT na rachunek futures.
🌡️ Ważne:
Na Binance futures możesz handlować przede wszystkim w odniesieniu do stablecoinów, czyli USDT i USDC. Zdecydowanie więcej par tradingowych oferowanych jest do tokena USDT (Tether), który jest największym stablecoinem na rynku. Co to oznacza? Jeśli chcesz aktywnie korzystać z Binance futures, to właśnie USDT powinno znajdować się w twoim portfelu.
Do wyboru masz dwie opcje:
Poza zajęciem konkretnej pozycji w zleceniu masz też inne istotne parametry:
Cross margin/Izolowany margin – to rodzaj zabezpieczenia transakcji. W tym pierwszym przypadku twoja pozycja zabezpieczona jest całością środków na koncie, a w drugim przypadku – ty określasz wartość tych środków. Początkujący powinni przede wszystkim wybierać Izolowany margin.
Dźwignia – na Binance może wynieść maksymalnie x125. Co to oznacza? To że początkowo twoja pozycja (wkład) jest pomnożona o wartość dźwigni. Co to powoduje? To że małe ruchy cenowe rzędu 1-2% zapewniają ci większe zwroty z inwestycji lub pogłębiają stratę.
Stop loss/take profit – to określenie przy jakich cenach pozycja ma się zamknąć w razie straty (stop loss), a kiedy masz odebrać wygraną (take profit).
Limit/rynek – to wskazanie, kiedy pozycja ma zostać otwarta. Limit – po wybiciu określonego progu cenowego, rynek – po aktualnej cenie.
Rolą dźwigni jest powiększenie twojego wkładu na inwestycję. W ten sposób niejako inwestujesz za pieniądze pożyczone od brokera. To rodzi plusy, ale też minusy. Lewarowana pozycja jest znacznie bardziej podatna na wahania cenowe.
👉 Poniżej przedstawiamy przykład – jak działa dźwignia w Binance futures:
Wariant pozytywny: cena rośnie 📈
Jeśli twoja predykcja się sprawdziła, a wycena bazowego instrumentu pójdzie 10% w górę, to ile zarobisz? W tym przypadku wystarczy wykonać działanie:
100 USDT x 10 (dźwignia) = 1000 USDT (wartość inwestycji)
W powyższym przypadku 10% wzrostu nie jest liczone od wkładu początkowego, a od lewarowanej pozycji, czyli 1000 USDT. Jak łatwo policzyć 10% z 1000 USDT = 100 USDT.
W ten sposób twój trade wygeneruje 100% zwrotu, bo z zainwestowanych 100 USDT wygenerujesz kolejne 100 USDT.
Wariant negatywny: cena spada 📉
Co jeśli rynek nie idzie po twojej myśli i cena spadła o 5%? W tym przypadku stracisz 50% kapitału, ponieważ każdy 1% = 10% po uwzględnieniu dźwigni x10.
🔎 Wniosek:
Korzystając z dźwigni pamiętaj, że im jest wyższa, tym bardziej ryzykowna.
Korzystając z dźwigni warto pamiętać o podstawowej zasadzie, dzięki której nieco obniżysz opłaty.
Jeśli otwierasz pozycję, to lepiej to zrobić za pośrednictwem zlecenia limit (wystawienie zlecenia), bo wtedy będziesz tzw. makerem, co oznacza prowizję rzędu 0.02% (na podstawowym poziomie). Jeśli wejdziesz w rynek za pośrednictwem ceny market – wówczas obowiązuje cię opłata taker, która jest trochę wyższa:
Maker | Taker |
0.0200% | 0.0500% |
Dodatkowa opłata – funding rate:
Funding rate to okresowa opłata, która może przypaść traderom grającym na wzrosty lub spadki (w zależności od sentymentu na rynku). Wynika ona z różnic pomiędzy kontraktami futures a wartościami spot. To, jaki jest funding rate, widnieje przy cenie danego aktywa (tam również jest zegar odliczający do uiszczenia prowizji).
✅ To platforma do gry na dźwigni
✅ Możesz otwierać pozycję na wzrosty lub spadki
✅ Maksymalna dźwignia wynosi x125
✅ W ofercie znajduje się ponad 200 par tradingowych
Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.
Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.
Kryptowaluty oraz produkty lewarowane to ryzykowne instrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie rankingifinansowe.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.