Kryptowaluty – jak zacząć?

Autor: Arkadiusz Krakowiak Arkadiusz Krakowiak 10:40, 29 maj 2024
Kryptowaluty – jak zacząć?

Chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty, ale nie wiesz, jak podejść do tej inwestycji? W tym miejscu wyjaśniamy, jak poruszać się po rynku krypto z perspektywy początkującego inwestora. Sprawdź, co zrobić na początku!

Kryptowaluty dla początkujących

Po pierwsze – musisz zdawać sobie sprawę, że kryptowaluty to zmienne aktywa. W sprzyjających okolicznościach rynkowych potrafią szybko rosnąć, ale w razie kryzysu – naturalnym są tąpnięcia ceny o kilkadziesiąt procent. Dlatego odpowiedz sobie na pytanie: czy takie wahania ci nie przeszkadzają?

🗨️ Opinia eksperta:

Z jednej strony – rynek krypto daje kuszące możliwości powiększania kapitału, a z drugiej – rodzi ryzyko utraty środków. Kluczowym elementem w skutecznym inwestowaniu w kryptowaluty jest poznanie cyklu Bitcoina, który wyznacza rynkowe trendy. Cyfrowe waluty to wciąż bardzo młode instrumenty finansowe, ale na bazie tej krótkiej historii możemy dostrzec okresy hossy i bessy. Zrozumienie tego, co działo się z ceną kryptowalut w przeszłości – pozwoli ci lepiej przygotować się do przyszłych inwestycji.

Wykres BTC:

btc wykres

Dlaczego warto inwestować w krypto?

👍 Potencjalnie bardzo wysoka stopa zwrotu z inwestycji

👍 To nowy, dynamicznie rozwijający się sektor finansowy

👍 Globalnie – kapitalizacja rynku krypto cały czas rośnie

Dlaczego nie warto?

👎 Duże wahania cenowe na przestrzeni dni/godzin

👎 To rynek spekulacyjny – sporo projektów przepada

👎 Można trafić na SCAM i stracić pieniądze

Ile zainwestować?

To, ile zainwestować w kryptowaluty, zależy od indywidualnych skłonności do ryzyka, a także sytuacji finansowej. Na pewno odradza się kupowanie na kredyt czy pożyczone pieniądze. Ba, nie warto też wchodzić all in, a więc wrzucać wszystkich oszczędności na rynek krypto. W razie spadków może to pchać cię do błędnych decyzji takich jak np. sprzedaż aktywów na dołku, notując stratę.

W naszej opinii najlepiej jest inwestować tyle pieniędzy, aby odczuwać komfort w domowym budżecie. Co to oznacza? To że nie przerażą cię chwilowe spadki na rynku, bo środki, za które kupiłeś kryptowaluty i tak nie miały być przez ciebie użytkowane w najbliższej przyszłości. W świecie krypto mówi się, by zainwestować tyle, ile możesz stracić.

Kiedy kupić?

Wielu inwestorów popada w FOMO, czyli fear of missing out. Czym się to przejawia? Kupowaniem, gdy rośnie i vice versa – sprzedawaniem, gdy spada. Nie chcą w ten sposób, by coś ich ominęło. Na rynku krypto to szybka droga do bankructwa. Podstawą zarabiania jest zrozumienie cykliczności Bitcoina.

Jak pokazuje ostatnia dekada halving na BTC wyznaczał drogę dla całego rynku kryptowalut. Zwykle rok przed tym wydarzeniem rozpoczynały się wzrosty, które trwały przez kolejne dwa lata. Po halvingu rozpoczynał się rajd Bitcoina, ale też pozostałych kryptowalut. Później jednak następowało pęknięcie bańki i duże spadki – niektóre projekty traciły nawet 99% na wycenie.

📊 Poniższy wykres pokazuje, że po trzech latach wzrostów na BTC – przychodziły spadki:

btc lata wykres

Co można wnioskować z powyższego wykresu? To że Bitcoina najlepiej jest akumulować rok przed halvingiem po pęknięciu bańki, a więc jego dużych spadkach. W poprzednich cyklach BTC spadał:

  • Po 1. halvingu i hossie 2013: spadek o 86%
  • Po 2. halvingu i hossie 2017: spadek o 84%
  • Po 3. halvingu i hossie 2021: spadek o 78%

W bessie, czyli po dużych spadkach, przez długi czas to Bitcoin ciągnie za sobą cały rynek. Co to oznacza? To że o ile BTC możesz akumulować na rok przed halvingiem, o tyle czas na pozostałe kryptowaluty przychodzi trochę później. Zazwyczaj rajd na altcoinach odbywa się po dużych wzrostach Bitcoina, gdy do rynku dołączają nowi inwestorzy. Dlatego alty najlepiej akumulować po halvingu, gdy cena BTC zaczyna dynamicznie rosnąć.

📊 Poniżej przedstawiamy kapitalizację altcoinów po halvingu BTC w 2020 roku. Widać wyraźnie, że dopiero po kilku miesiącach od tego wydarzenia altcoiny zaczęły rosnąć w siłę:

W jakie kryptowaluty inwestować?

Historia pokazuje, że kupienie odpowiednich kryptowalut w optymalnym czasie może diametralnie zmienić sytuację finansową. Akumulowanie Bitcoina na wczesnym etapie rozwoju, gdy kosztował kilka dolarów, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset – teraz zapewniłoby ogromne zwroty z inwestycji.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto kupować projekty o solidnych fundamentach. Na rynku kryptowalut wyróżniamy dwa takie tokeny:

  • Bitcoin
  • Ethereum

To kryptowaluty o najwyższej kapitalizacji rynkowej, które nie są tylko chwilową modą, a właśnie na nich opiera się cały rynek krypto. Przyjmuje się, że każdy inwestor kryptowalutowy powinien mieć w swoim portfelu te projekty.

👉 Jeśli jednak liczysz na wygenerowanie zwrotów x10, x50 czy x100, to musisz podejść do inwestycji nieco bardziej ryzykowanie. Raz – powinieneś kupić token, który wpisuje się w wiodącą narracje, a dwa – musisz w niego wejść odpowiednio wcześniej. To jednak rodzi ryzyko, bo im mniejszy marketcap kryptowaluty, tym większa zmienność i nieprzewidywalność. Dlatego pozostałe altcoiny powinny stanowić około 20% twojego portfolio.

Bitcoin – podstawa portfela

Bitcoin pojawił się w 2009 roku i systematycznie zaczął oddziaływać na system finansowy świata. To filar rynku kryptowalut, bo jak pokazuje historia – jego halvingi wpływają na wycenę pozostałych aktywów. W założeniu Bitcoin ma skończoną podaż, a co cztery lata pojawia się go o połowę mniej. Do tej pory zostało wydobytych ponad 90% BTC.

Dla wielu osób rynek kryptowalut = Bitcoin.

Ethereum – główny altcoin

Od 2022 roku Ethereum jest deflacyjną kryptowalutą. Cały ten ekosystem jest miejscem, na którym powstają zdecentralizowane aplikacje. Na sieci Ethereum opiera się masa projektów, a rynkowa kapitalizacja ETH pokazuje, że to bezpośredni rywal Bitcoina. Z blockchaina Ethereum już teraz korzysta wiele banków i instytucji finansowych.

Pozostałe tokeny

Poprzednie cykle na rynku kryptowalut pokazały, że warto inwestować w nowe projekty, a nie odgrzewane kotlety. O co chodzi? O to, że jeśli jakiś altcoin ma za sobą kilka lat,  w których to wygenerował duże wzrosty, a następnie spadł o 90%, to bardzo rzadko wraca do mody. Wybierając mniejsze projekty – pamiętaj o tej zasadzie.

Zachowanie kryptowaluty NEO na przestrzeni lat:

neo token

Podział portfolio

KryptowalutaUdział w portfelu
Bitcoin~50%
Ethereum~30%
Altcoiny~20%

Giełdy krypto dla początkujących

Zakup pierwszych kryptowalut wiąże się z wybraniem brokera, dzięki któremu dokonasz takiej transakcji. Na polskim rynku jest sporo platform, które oferują handel Bitcoinem, Ethereum i pozostałymi altcoinami. Która sprawdza się wśród początkujących inwestorów?

🔎 Na początku ważne jest to, żeby był jak najmniejszy próg wejścia. A więc – sugerujemy wybranie giełdy, która obsługuje polską walutę, a także oferuje wiarygodne i szybkie płatności online. Obsługa transakcji finansowych to kluczowy element w doborze giełdy krypto.

Gdzie kupić?

Poniżej wybraliśmy trzech broker, u których kupisz krypto za PLN, a minimalna wpłata rozpoczyna się od 10 zł. W ten sposób za drobną kwotę możesz sprawdzić, jak działa handel kryptowalutami.

GiełdaWalutaMin. wpłataDepozyt
#1 BinancePLN, EUR, GBP10 złZENVISA/Mastercard
#2 BybitPLN, USD, EUR, GBP10 złZENVISA/Mastercard
#3 Zonda CryptoPLN, USD, EUR, GBP10 złZENPrzelewVISA/Mastercard

👉 Na prezentowanych przez nas giełdach kupisz BTC, ETH, ale też pozostałe altcoiny.

Jak kupić?

  1. Załóż konto na polecanej przez nas giełdzie
  2. Zweryfikuj tożsamość stosując się do procedur brokera
  3. Zrób wpłatę pieniędzy, które chcesz przeznaczyć na inwestycję
  4. Wymień tradycyjne waluty na kryptowaluty

Rejestracja u brokera polega na podaniu kompletnych danych osobowych, a także weryfikacji KYC, czyli przedstawieniu dokumentu tożsamości i potwierdzeniu adresu zamieszkania. W tym celu giełda może prosić cię o zdjęcie dowodu osobistego i wyciągu bankowego. To standardowe procedury KYC i AML.

Kryptowaluty na skróty

✅ Aby kupić kryptowaluty – musisz otworzyć konto na giełdzie online

✅ Na Binance, Zonda Crypto czy Bybit kupisz kryptowaluty bezpośrednio za PLN

✅ Portfolio powinno opierać się na dwóch filarach: BTC i ETH

✅ Ryzykowne altcoiny powinny stanowić około 20% portfela

✅ Pamiętaj – kryptowaluty są podatne na dużą zmienność, co będzie rzutować na wycenę twojego portfolio

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.

Kryptowaluty oraz produkty lewarowane to ryzykowne instrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie rankingifinansowe.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.