Ranking kont oszczędnościowych 2019

Które oszczędnościowe konto bankowe jest najlepsze?

Czy wiesz jakie jest najlepsze bankowe konto oszczednościowe? W naszym rankingu znajdziesz zestawienie najpopularniejszych rachunków oszczędnościowych dla klientów indywidualnych. Na najlepsze konto oszczędnościowe może głosować każdy były i obecny klient oraz każdy użytkownik naszej strony. To dzięki głosom naszych gości powstał poniższy ranking kont oszczędnościowych.

Szukasz sprawdzonych rozwiązań? Polecanego konta oszczędnościowego online z dobrymi warunkami dla nowych lub obecnych klientów? Wybierz ofertę z naszego zestawienia i wyślij wniosek aby skontaktować się z doradcą klienta.

Woody Allen pytany o to, co robi ze swoimi milionowymi gażami za produkcje filmów odpowiada – wydaję, bo łatwiej wydać dwa dolary niż zaoszczędzić jednego. Można powiedzieć, że podobne podejście do pieniędzy ma blisko 60% Polaków, którzy nie mają żadnych oszczędności. Problem tkwi nie w tym, że nie mają wystarczająco dużo środków finansowych, brakuje im raczej nawyku oszczędzania. Regularnie oszczędza co 10 Polak, a dla większości z nas abstrakcją jest odkładanie pieniędzy na starość.

Jak więc zacząć oszczędzać pieniądze? Najlepiej poukładać swoje wydatki tak, żeby nie rezygnując z rzeczy potrzebnych odłożyć miesięcznie choćby od 10 do kilkudziesięciu złotych. Ograniczyć trzeba małe wydatki, np. zamiast kupować codziennie kawę w papierowym kubku lub lunch, obie te rzeczy możemy przygotować w domu. W ten sposób oszczędzamy minimum 50 zł tygodniowo. W perspektywie roku to 2400 złotych. Jak mówi przysłowie greckie „Inteligencję człowieka można zobaczyć w tym, jak zarabia pieniądze. Jego mądrość w tym, jak je wydaje”. Ważne jest więc, żeby każdy z nas poszukał takich małych, codziennych wydatków, z których może zrezygnować i odkładać co miesiąc choćby małą kwotę. Jeśli nauczymy się nawyku systematycznego oszczędzania choćby niewielkich kwot, z czasem będzie nam łatwiej nauczyć się odkładać więcej i więcej.

Oszczędzanie jednak to nie wszystko. Jeśli pieniądze nie „pracują” to tracą na wartości. Zaoszczędzone pieniądze nie zarobią na nas jeśli trzymamy je „w skarpecie”. Warto więc poszukać ciekawych rozwiązań na oszczędzanie, jak konta oszczędnościowe lub lokaty albo zainwestować je w nieruchomości, na giełdzie lub rynku walutowym Forex.

Zanim wybierzesz sposób oszczędzania zastanów się nad celem, na jaki chcesz przeznaczyć zebrane pieniądze. Jeśli masz cele krótkoterminowe i odkładasz na samochód, wkład własny do kredytu czy remont mieszkania – nie ryzykuj i wybierz bezpieczne sposoby oszczędzania. Jeśli natomiast chcesz oszczędzać długoterminowo, zastanów się nad bardziej ryzykownymi inwestycjami.

Obecnie banki oferują bogatą gamę produktów oszczędnościowych, w których każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na cel oszczędzania i możliwości finansowe. Od kont oszczędnościowych, lokat po fundusze inwestycyjne oraz produkty w formie obligacji czy polis.

Konto oszczędnościowe daje ci stały dostęp do oszczędzanych środków i możliwość korzystania z nich kiedy tylko potrzebujesz. Lokaty, zwłaszcza terminowe, często wymagają deklaracji od klienta, że nie będzie korzystał z oszczędzanych środków nawet przez kilka lat – zależy od długości trwania lokaty. Fundusze inwestycyjne oferują większy i szybszy zysk, ale wiążą się też z większym ryzykiem straty oszczędności. W ofertach bankowych można jednak znaleźć mniej ryzykowne fundusze – pieniężne lub gotówkowe.

Zalety konta oszczędnościowego:

• możesz założyć konto już od 1 zł, a oprocentowanie naliczane jest od każdej kwoty

• oprocentowanie jest niewiele niższe od oprocentowania lokat, a czasem nawet takie samo lub wyższe

• masz nieograniczony dostęp do swoich pieniędzy i możesz wpłacać nieregularnie dowolne kwoty pieniędzy

• w przypadku dyscypliny oszczędzania to zaleta – zwykle pierwszy przelew w miesiącu jest za darmo, a za kolejne płacisz dość wysokie sumy – takie rozwiązanie studzi chęć wydawania pieniędzy na kolejne zakupy

• to bezpieczny sposób lokowania oszczędności

 

Wady konta oszczędnościowego:

oprocentowanie jest dość niskie, a banki mają prawo zmniejszać je w trakcie użytkowania przez ciebie konta

koszty przelewów, jeśli wykonujemy ich dużo w miesiącu, mogą przewyższyć zysk

Podsumowując, konto oszczędnościowe przede wszystkim służy oszczędzaniu, a nie pomnażaniu pieniędzy. Zysk w tym przypadku jest jakby przy okazji. Więc jeśli chcesz odłożyć trochę pieniędzy konto oszczędnościowe jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcesz natomiast pomnożyć zgromadzony już kapitał, poszukaj innych produktów finansowych, np. lokaty.