Ranking kredytów hipotecznych 2019

Który kredyt mieszkaniowy jest najlepszy?

Biorąc kredyt na mieszkanie związujemy się z bankiem na okres kilkunastu, kilkudziesięciu lat. To ważna decyzja dla całej rodziny dlatego warto odpowiednio dokładnie ją przemyśleć.

Warto zastanowić się jaki jest obecnie najlepszy kredyt hipoteczny? Jaki jest najczęściej polecany kredyt mieszkaniowy? Jaki bank oferuje najniższe raty? Czy posiadam zdolność kredytową? Kto oferuje kredyt odpowiadający naszym wymaganiom?

W poniższym rankingu najlepszych kredytów hipotecznych znajdziesz zestawienie najpopularniejszych kredytów według użytkowników naszego serwisu. Goście naszej strony to byli i obecni klienci banków. Dzięki rankingowi dowiesz się, które oferty wypadają lepiej na tle pozostałych.

Często wydaje nam się, że kredyt hipoteczny i mieszkaniowy – to ten sam rodzaj kredytu. Czym różni się kredyt mieszkaniowy od kredytu hipotecznego? Przede wszystkim możliwością przeznaczenia pożyczonych środków oraz warunkami udzielenia kredytu. Jak więc wybrać odpowiedni dla siebie kredyt?

Kredyt mieszkaniowy

Ten rodzaj kredytu możemy przeznaczyć na zakup mieszkania, domu, domku letniskowego lub garażu. Zabezpieczeniem tego kredytu jest nieruchomość, którą chcemy nabyć, więc w przypadku, gdy nie będzie nas stać na spłaty rat kredytowych, zakupiona nieruchomość przejdzie w posiadanie banku.

Kredyt hipoteczny

Pojęcie kredytu hipotecznego jest szersze. Daje więcej możliwości wykorzystania pożyczonych środków gdyż oprócz zakupu domu czy mieszkania, możemy kupić ziemię, wybudować czy wyremontować dom a nawet kupić samochód lub inne dobro. Najczęściej jednak pieniądze za hipotekę przeznaczane są na zakup mieszkania, stąd częste mylne używanie nazw. Kredyt hipoteczny więc to każdy kredyt obciążający hipotekę nieruchomości.

Oznacza to że kredyt mieszkaniowy jest jednocześnie kredytem hipotecznym ale niekoniecznie kredyt hipoteczny musi być kredytem na zakup nieruchomości.

Jak wybrać odpowiedni kredyt?

Po pierwsze trzeba zastanowić się nad celem, na jaki chcemy przeznaczyć pożyczone od banku pieniądze – jeśli nasze potrzeby wykraczają poza zakup mieszkania czy domu, odpowiedni będzie kredyt hipoteczny. Po drugie, jeśli naszym celem jest zakup nieruchomości, należy dokładnie zapoznać się z warunkami udzielania powyższych kredytów i kosztami, jakie poniesiemy w przypadku każdego z nich – zwłaszcza wszelkie rodzaju prowizje, opłaty za konkretne usługi bankowe, możliwości wcześniejszego spłacenia kredytu czy możliwości skorzystania z karencji. Podstawą jest więc dobre poznanie ofert dostępnych na rynku bankowym.

Podstawową zasadą wybierania kredytu hipotecznego jest dokładne poznanie ofert kilku banków. Aby wybrać kredyt, który spełni Twoje oczekiwania przejrzyj różne oferty i przygotuj się do spotkania z doradcą finansowym w konkretnym banku lub z doradcą który ma w swojej ofercie wiele banków. O co pytać doradców i na co zwrócić uwagę czytając umowę kredytową?

  • Oprocentowanie – na oprocentowanie kredytu składa się stawka referencyjna (zmienna, zależna od sytuacji gospodarczej kraju, inflacji i decyzji głównych banków dotyczących wielkości stóp procentowych) oraz marża banku. Poznając oferty kredytowe zwróć szczególną uwagę na wysokość marży banku, bo one robią dużą różnicę w cenie kredytu.
  • Prowizja od kredytu – czyli opłata dla banku za udzielenie kredytu. Często banki z niej rezygnują, proponując dodatkowe ubezpieczenie. Dopytaj dokładnie o te warunki, bo możesz nie płacić wysokiej kwoty bankowi, ale zgodzisz się na comiesięczne, wysokie składki ubezpieczenia na kilka najbliższych lat.
  • Możliwość wcześniejszej spłaty – dopytaj o warunki wcześniejszej spłaty i sprawdź ile będzie cię to kosztowało. Sprawdź koniecznie zapis w umowie dotyczące wcześniejszej spłaty jeżeli go tam nie ma, może okazać się, że sporządzenie aneksu do umowy gdy będziesz chciał wcześniej spłacić kredyt, będzie słono kosztować.
  • Ubezpieczenie kredytu – warto ubezpieczyć kredyt, bo w przypadku braku możliwości spłaty rat, nasz kredyt będzie spłacał ubezpieczyciel. Dowiedz się jednak dokładnie jakie są warunki ubezpieczenia i ile będzie cię to kosztować miesięcznie oraz przez cały okres spłaty kredytu.
  • Dodatkowe oferty i opłaty – dokładnie wczytaj się w umowę kredytową i sprawdź czy przypadkiem nie zgadzasz się na dodatkowe ubezpieczenia (od choroby, utraty pracy itp.). Sprawdź też dobrze warunki promocji kredytów, np. czy trwają przez cały czas spłaty kredytu. To ważne, żeby nie płacić co miesiąc więcej, niż jest to potrzebne.

Podejmuj decyzje spokojnie, nie bój się zajmować czas pracownikom banku i nie bierz nic na wiarę. Poproś o potwierdzenie każdej obietnicy konkretnym fragmentem umowy. Decydując się na kredyt, zawsze przelicz sobie sumę wszystkich kosztów miesięcznie. W końcu decydujesz się na spłacanie ich przez kilkadziesiąt lat.