Z tego artykułu dowiesz się:
Staking to szansa na dodatkowy zarobek, ale też zagrożenie dla twojego kapitału. Jeśli chcesz korzystać z tego narzędzia, to musisz wiedzieć, na czym dokładnie polega. Tego dowiesz się w tym miejscu.
Z tego artykułu dowiesz się:
💡 Posiadając niektóre kryptowaluty – możesz zarabiać na ich delegowaniu do obsługi sieci “proof of stake”. W ten sposób twój kapitał pracuje na siebie, a nie tylko jest bezczynnie przetrzymywany. Dzięki temu możesz liczyć na nagrody – odsetki od stakowanej kwoty lub airdropy (inne kryptowaluty).
Jeśli wprowadzisz swoje tokeny na staking, to tym samym zaczną one brać udział w obsłudze sieci tj. zabezpieczaniu i przesyłaniu transakcji na blockchainie. W ten sposób realnie wspierasz projekt, w który inwestujesz.
Mówiąc potocznie: staking to coś w rodzaju lokaty dla kryptowalut. Dzięki niemu angażujesz swoje aktywa, co w przyszłości może wiązać się z określoną stopą zwrotu.
👉 Dla zarobku
👉 Dla potencjalnych airdropów
Nie ma co się oszukiwać: większość osób na rynku kryptowalut jest po to, żeby zarobić. Stakując tokeny myślimy o zyskach, a dopiero w dalszej kolejności o partycypowaniu w projekcie i funkcjonowaniu blockchaina.
Delegując kryptowaluty na staking możesz zarabiać na generowanych odsetkach, które są wypłacane w zależności od projektu, co 30 dni, 90 dni czy pół roku. Zyski otrzymujesz w tokenie, który stakujesz. Co to oznacza? To że jeśli delegowałeś na staking SEI Network, to właśnie odsetki w takiej kryptowalucie otrzymasz po upływie określonego czasu. W zależności od rynku – tokeny mogą być droższe niż w dniu rozpoczynania stakingu lub tańsze.
Kolejnym wabikiem do stakingu są potencjalne airdropy. Co to? To zrzuty darmowych kryptowalut, które czasami przysługują dla stakerów określonych projektów. Jak to wygląda? Jeśli startuje nowy projekt na sieci, gdzie jesteś stakerem tokenu, to w ramach nagrody możesz odebrać kryptowaluty. Pod koniec 2023 roku w ten sposób stakerzy ATOM odebrali m.in. airdrop Celestia (TIA).
🗯️ Opinia eksperta:
Jeśli twoje kryptowaluty mają leżeć bezczynnie na portfelu, to być może warto rozważyć to, żeby je zaangażować do jakieś pracy. Wówczas – wystawiasz się na airdropy, a także generujesz zysk z posiadanych tokenów. Oczywiście do stakingu trzeba podchodzić rozsądnie i stakować przede wszystkim projekty o solidnych fundamentach. Co ważne – odpowiednio wybieraj okres, na który chcesz zamrozić środki. W sytuacji, gdy czujesz, że będziesz potrzebował tych środków za miesiąc, to nie ma sensu ich stakować na 90 dni.
Z istoty funkcjonowania stakingu wynika, że w ten sposób możesz zarabiać na tokenach opartych o mechanizm:
🔎 Czy wiesz, że…
Bitcoin działa według modelu proof of work, co oznacza, że staking najpopularniejszej kryptowaluty (BTC) nie jest możliwy. Poniżej jednak pokazujemy, jak zarabiać na odsetkach od BTC w Binance.
Według najnowszych statystyk aktualnie możesz stakować ponad 100 kryptowalut. Tymi najpopularniejszymi z najwyższym marketcap są:
źródło: stakingrewards.com
💡 Pamiętaj:
Co kryptowaluta, to inne odsetki od stakingu tokenów. Im bardziej stabilniejszy projekt o dużej kapitalizacji, tym zyski mniejsze, ale…pewniejsze. W przypadku nowych projektów o niskim marketcap często pojawiają się wysokie nagrody za staking. Pamiętaj jednak o tym, że wtedy ryzyko inwestycji znacznie wzrasta.
✔️ Zarabianie na odsetkach od posiadanych kryptowalut
✔️ Możliwośc odbioru nagrody w postaci airdropu
❌ Zamrożenie kapitału
❌ Ryzyko utraty środków, jeśli sieć przestanie prawidłowo funkcjonować
Za pośrednictwem funkcji „earn” możesz zarabiać na stakingu w Binance. To scentralizowana giełda, co oznacza, że w ten sposób delegując tokeny – nie wspierasz sieci, ani nie dajesz sobie szansy na airdrop (to jest możliwe tylko za pośrednictwem oficjalnych stron do stakingu). Mimo wszystko dla wielu Binance earn to tak samo atrakcyjna funkcja, co tradycyjny staking.
Przede wszystkim dysponując kryptowalutami na Binance możesz je w dowolnej chwili zamrozić w ramach programu „earn”. To tak, jakbyś oddał je na lokatę do banku. W zależności od projektu możesz ustalić czas stakingu i wartość oddelegowanych tokenów. Za pośrednictwem kalkulatora przeliczysz – ile otrzymasz dodatkowych tokenów po wygaśnięciu stakingu.
Jeśli posiadasz konto w Binance i przechowujesz na nim kryptowaluty, to wystarczy, że wejdziesz w zakładkę “earn”, żeby zacząć zarabiać na odsetkach od tokenów.
👉 Tyle możesz zarobić w Binance za staking wybranych kryptowalut:
Kryptowaluta | Roczna stopa zwrotu (APR) |
Ethereum | 0.84%~115.05% |
Solana | 0.57%~92.95% |
SEI | 0.22%~5.8% |
SUI | 0.67%~4.9% |
Celestia | 2.16%~16.9% |
Aptos | 0.99%~9.9% |
Avax | 0.25%~213.12% |
BNB | 0.38%~45.95% |
Polkadot | 0.74%~80.87% |
Injective | 0.63%~17.9% |
Przed rozpoczęciem inwestycji w Binance możesz policzyć zyski w specjalnym kalkulatorze. Poniżej pokazujemy przykładową symulację dla stakingu kryptowaluty SEI:
W Binance earn łatwo dostrzec zależność, że im dłuższy okres zamrożenia – tym wyższe odsetki.
🔎 Co ciekawe…
Binance pozwala zarabiać na odsetkach Bitcoina. To kryptowaluta oparta o mechanizm proof of work, co de facto uniemożliwia jej staking. Binance earn działa jednak nieco inaczej, co pozwala ci wrzucić na staking nawet BTC.
💡 Staking nie zawsze musi skończyć się miło i zyskownie. Są z nim związane pewne zagrożenia, które mogą prowadzić do utraty kapitału lub zmniejszenia wartości portfela w odniesieniu do dolara amerykańskiego.
Kryptowaluty to bardzo zmienne aktywa. Bywają sytuację, że w ciągu dnia cena tokenu spadnie o 20-30%. Na przestrzeni kilku miesięcy mogą to być wahania nawet o 100% – 200%. Co w takiej sytuacji? Musisz być przygotowany na to, że w dniu zakończenia stakingu wycena twoich kryptowalut może się diametralnie różnić od tej, która była w momencie rozpoczynania stakingu. Co to oznacza? To że zyskasz więcej tokenów (oprocentowanie ze stakingu), które jednak aktualnie mogą być mniej warte w przeliczeniu na dolary.
Spora część projektów krypto po prostu upada z braku finansowania czy problemów organizacyjnych. Stakując tokeny o kruchych fundamentach musisz liczyć się z dużym ryzykiem. Jakim? Takim, że w dniu zamknięcia stakingu hype na tokeny z tego projektu może minąć, a automatycznie ich wycena diametralnie spadnie.
W 2022 roku czarnym łabędziem na rynku był upadek ekosystemu Terra. Wówczas z dnia na dzień wycena kryptowaluty LUNA leciała na łeb na szyję. Było to spowodowane m.in. depegiem stablecoina UST, który był zabezpieczany tokenami LUNA.
W tamtym czasie ogromne straty zanotowali nie tylko posiadacze tokenów, ale też stakujący kryptowalutę LUNA. Co gorsza – nawet, jeśli chcieli uciekać z tego projektu, bo widzieli zbliżające się czarne chmury, to okres zwolnienia tokenów wynosił 21 dni. A przypomnijmy: LUNA w ciągu 2-3 tygodni spadła o prawie 100%.
Czego uczy historia Terra LUNA?
Tego, żeby stakować kryptowaluty z krótkim czasem zwolnienia tokenów. Dlaczego? Dlatego, żebyś mógł je w miarę szybko upłynnić tj. sprzedać.
Rynek krypto jest cykliczny i po fali wzrostów (euforii) następuje bessa. To trudny okres dla inwestorów, bo wtedy większość tokenów spada o kilkadziesiąt procent. Jeśli zaczniesz staking w niekorzystnym momencie, a rynek zacznie się osuwać, to wtedy twoje portfolio mocno ucierpi.
✅ To pasywne zarabianie na posiadanych kryptowalutach
✅ Stakując krypto możesz otrzymać airdropy
✅ Nagrody za staking różnią się pomiędzy projektami (dla każdej kryptowaluty są inne odsetki)
Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.
Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.
Kryptowaluty oraz produkty lewarowane to ryzykowne instrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie rankingifinansowe.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.