Z tego artykułu dowiesz się:
Trezor to jeden z najpopularniejszych, zewnętrznych portfeli do kryptowalut. Posiadając go możesz dowolnie zarządzać swoimi tokenami tj. trzymać ja na adresie w blockchainie lub transferować na giełdy. Każdą transakcję musisz potwierdzić portfelem Trezor, dlatego to najbezpieczniejsza forma przechowywania kryptowalut. Jak posługiwać się tym urządzeniem? Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.
👨🏫 Opinia eksperta:
Moim zdaniem Trezor lub Ledger to must have każdego inwestora koncentrującego się na kryptowalutach. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie, to powinieneś wybrać jeden z tych portfeli. Trezor jest nieco dłużej na rynku niż Ledger. Od 2013 roku zdołał wyprodukować dwa modele portfeli: Model One i Model T. Ta pierwsza wersja jest tańsza i wystarczająca dla osób, które chcą bezpiecznie przechowywać Bitcoina, Ethereum czy inne kryptowaluty. Co warto podkreślić – moim zdaniem Trezor jest prostszy w obsłudze niż Ledger. Oprogramowanie Trezor Suite jest bardziej intuicyjne niż Ledger Live. To detal, który może przemawiać na korzyść portfela Trezor.
Analityk BrokerzyForex.pl
Z tego artykułu dowiesz się:
W świecie krypto urządzenia takie jak Trezor określa się jako „zimne” portfele. Co ta nazwa sugeruje? To że offline przechowujesz klucze dostępu do swoich kryptowalut. Dzięki temu nie jesteś narażony na ataki hakerskie i utratę środków. Trezor autoryzuje twoje transakcje z udziałem kryptowalut, które są zgromadzone na adresie, który przy jego użyciu aktywujesz. To wtyczka do świata blockchain, która przez większość czasu nie jest połączona z internetem.
💡 Do czego służy Trezor?
Do zarządzania kryptowalutami – przede wszystkim do przechowywania tokenów offline.
Na giełdach krypto możesz handlować tokenami tj. kupować je i sprzedawać za tradycyjne waluty. Trzymanie przez dłuższy czas środków finansowych u brokerów jest ryzykowne ze względu na możliwość zhakowania twojego konta. Co więcej, giełda może upaść, a wraz z tym ryzykujesz utratą kryptowalut/zgromadzonych tam pieniędzy. Dlatego na rynku pojawiły się portfele sprzętowe do przechowywania kryptowalut na zewnątrz, a więc poza giełdami, a nawet internetem. Na swojego Trezora możesz wysłać kupione tokeny i za darmo je trzymać przez dowolny czas. Gdy będziesz chciał je sprzedać lub wymienić na inne – wystarczy, że wyślesz je na adres giełdowy.
Trezor to twoja furtka do blockchaina. Konfigurując portfel sprzętowy stworzysz adres, który będzie powiązany z twoim urządzeniem, a także słowami klucz. Recovery phrase, czyli ciąg 24 słów szyfruje kryptowaluty w blockchainie. Dzięki nim będziesz mógł odtworzyć ten adres w sytuacji, gdy stracisz dostęp do swojego Trezora np. zgubisz go lub zniszczysz. Taka sytuacje nie oznacza tego, że twoje kryptowaluty przepadają. Możesz je odzyskać, ale w tym celu potrzebujesz klucza dostępu. Gdy go będziesz posiadał, to adres ze swoimi kryptowalutami odtworzysz na innym Trezorze lub…portfelu sprzętowym np. Ledger.
Co możesz robić przy użyciu Trezora?
👉 Odbierać kryptowaluty z giełdy lub z innych adresów/portfeli
👉 Wysyłać kryptowaluty na giełdy/dowolne adresy
Każdy broker krypto oferuje wpłatę/wypłatę kryptowalut. Co to oznacza? To że inwestując za pośrednictwem Binance lub Kanga możesz dowolnie przesyłać kryptowaluty z Trezora na te giełdy i z powrotem. Jako inwestor nie jesteś ograniczony, ponieważ w ciągu kilku minut wyślesz tokeny z portfela Trezor na giełdę online. Cold wallet, taki jak Trezor, pozwala ci przechowywać kryptowaluty na twoim indywidualnym adresie, do którego dostęp masz tylko ty (posiadając Trezor i klucze dostępu).
Pozostałe portfele sprzętowe, które działają podobnie, jak Trezor, to:
Ze względu na kwestię bezpieczeństwa zakupiony Trezor nie posiada zainstalowanego oprogramowania. Wszystko po to, żeby wykluczyć sytuację, że ktoś kiedyś konfigurował już twoje urządzenie. Dlatego po odebraniu swojego portfela musisz wgrać nowy software, który pobierzesz z oficjalnej strony trezor.io. Dzięki niemu stworzysz klucze dostępu, które pozwolą ci na dostęp do twoich kryptowalut.
🛒 Co ważne, aby mieć pewność oryginalności produktu – polecamy zakup portfela Trezor z oficjalnej strony producenta trezor.io. Paczka zostanie nadana z Czech za pośrednictwem kuriera. Portfele Trezor są tak zapakowane, że trzeba rozerwać pudełko, aby dostać się do jego wnętrza. To dodatkowe zabezpieczenie, bo jeśli ktoś by coś robił przy twoim urządzeniu, to od razu byś to zauważył.
Co znajdziesz w przesyłce od Trezor?
W opakowaniu znajdziesz też krótką instrukcję dotyczącą pierwszych kroków w celu aktywacji portfela. Pierwsze co będziesz musiał zrobić, to zainstalować program Trezor Suite.
Aby zarządzać kryptowalutami za pośrednictwem portfela Trezor – musisz zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Ważne: pobierz je ze strony producenta, czyli trezor.io/trezor-suite. Możesz je zainstalować na komputer lub korzystać z niego za pośrednictwem internetowej przeglądarki. Dostęp do portfela Trezor uzyskasz również przy użyciu smartfonów.
Oprogramowanie Trezor Suite da ci kontrolę nad twoim portfolio. Logując się do niego masz podgląd na swoje kryptowaluty i ich wartość. Co ciekawe, możesz ustawić polską walutę, jako główną. Wówczas stan twojego portfela będzie wyświetlał się w złotówkach, a nie dolarze amerykańskim.
Wcześniejsza generacja portfela Trezor, a więc wersja model One posiada dwa przyciski, którymi wybierasz poszczególne komendy. Model T dysponuje ekranem dotykowym, co wielu może przypaść do gustu – od strony interfejsu portfel ten jest prostszy w obsłudze. Co jednak musisz zrobić na początek, żeby w ogóle uruchomić urządzenie Trezor?
Instalując oprogramowanie Trezor Suite postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie – tam będą pojawiać się komunikaty związane z tym, kiedy portfel podłączyć do portu USB, a kiedy odłączyć. W konfiguracji portfela Trezor istotne są dwa elementy:
Zgodnie z komunikatami na ekranie – będziesz miał czas na to, aby ustawić PIN, a także żeby prawidłowo zapisać frazę seed.
Po stworzeniu kodu PIN i potwierdzeniu recovery phrase – możesz zarządzać swoim portfelem.
Co ciekawe, z automatu Trezor posiada zdecydowanie więcej aplikacji do obsługi kryptowalut niż Ledger. Dla przykładu w wersji Ledger Nano S Plus znajdują się tylko: Bitcoin, Ethereum, Polygon i Binance Smart Chain. Trezor na start oferuje zainstalowanych kilkanaście aplikacji – poza tymi, które są na Ledgerze do twojej dyspozycji od razu są:
Tak jak Ledger, tak i Trezor pozwala na zainstalowanie aplikacji z innymi kryptowalutami. W ten sposób nie musisz ograniczać się tylko do tych tokenów, które są fabrycznie wprowadzone.
🔐 Bez względu na to, z jakiego portfela kryptowalut korzystasz – pamiętaj o jednym: recovery phrase, czyli kluczach dostępu. Te słowa pozwolą ci odzyskać tokeny, jeśli stracisz swojego Trezora. Dlatego konfigurując portfel zwróć szczególną uwagę na to, żeby poprawnie zapisać wyświetlane na ekranie Trezora słowa kluczowe. Co więcej – nie udostępniaj ich online, a więc nie wklejaj na komputer czy telefon. Najlepiej trzymaj je zapisane na kartce w bezpiecznym miejscu.
Kryptowaluty kupisz na giełdzie online takiej jak Binance, ZondaCrypto czy Coinbase. Możesz je również tam przechowywać, ale bezpieczniejszą opcją jest przesłanie ich na swój portfel sprzętowy. To właśnie po to jest Trezor – żebyś ty zarządzał swoimi kluczami prywatnymi, a nie giełda, na której posiadasz tokeny.
Bez względu na to, u jakiego brokera kupiłeś krypto, każdy daje opcje wypłaty tokenów na inny adres blockchain. Co to oznacza? To że nie musisz zamieniać kryptowalut na tradycyjne waluty, żeby wypłacić środki z giełdy. Brokerzy obsługują płatności również w kryptowalutach. Aby wypłacić coiny z giełdy – zainicjuj ten proces u swojego brokera, a następnie postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami:
💸 Wypłata krypto na portfel krok po kroku:
🔎 Ważne!
Zwróć uwagę na poprawność adresu, a więc porównaj go z tym, co wyświetla się na Trezorze i na komputerze. Jeśli adres jest ten sam, to możesz go skopiować do brokera obsługującego wypłatę. W razie pomyłki przy wpisywaniu adresu – twoje kryptowaluty zostaną przesłane w inne miejsce i nigdy ich nie odzyskasz.
Jeśli chcesz sprzedać kryptowaluty przetrzymywane na Trezorze lub chcesz je wymienić na inne tokeny, to możesz je wysłać do swojego brokera, żeby nimi dowolnie handlować. Jak to zrobić?
Wypłata środków z Trezora działa na podobnej zasadzie, co wpłata. W tym przypadku jednak korzystasz z funkcji „send„, gdzie w programie Trezor Suite będziesz zobligowany do wprowadzenia kwoty, którą chcesz wysłać i adresu u twojego brokera. Co ciekawe, giełdy online pozwalają na użycie kodu QR, żeby skopiować adres. Skanując taki kod w programie Trezor automatycznie adres zostanie wklejony do transakcji.
Dla ułatwienia Trezor pozwala na wpisanie kwoty w tradycyjnej walucie, a następnie system błyskawicznie przeliczy to na tokeny krypto, które chcesz wysłać na giełdę. W ten sposób nie musisz wprowadzać wartości w kryptowalutach np. 0.05 BTC, bo możesz wpisać normalną kwotę w USD, PLN lub innej walucie.
Tak jak przy wpłacie, tak i wypłacie – każdą transakcje z portfela potwierdzasz na fizycznym portfelu Trezor. Dzięki temu twoje środki są zabezpieczone przed zhakowaniem programu.
Trezor Model One | Szczegóły |
Cena | 69 EUR |
Główne kryptowaluty | Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, Arbitrum, Cardano, Polkadot |
Liczba kryptowalut | 7000+ |
NFT | Tak |
Certyfikat | CE, RoHS |
Bluetooth | Nie |
⭐ Opinia:
Dobry stosunek ceny do jakości produktu. To portfel, który przypomina Ledger Nano S Plus, bo również obsługiwany jest przez dwa przyciski. Działa na starym modelu kabla USB A, a jak podkreśla Trezor – nie oferuje połączenia przez bluetooth w celu jeszcze większego bezpieczeństwa. Za pośrednictwem wersji model One przechowasz wszystkie istotne kryptowaluty, a także mniej popularne altcoiny.
Trezor Model T | Szczegóły |
Cena | 219 EUR |
Główne kryptowaluty | Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, Arbitrum, Cardano, Polkadot |
Liczba kryptowalut | 7000+ |
NFT | Tak |
Certyfikat | CE, RoHS |
Bluetooth | Nie |
⭐ Opinia:
W modelu T Trezor oferuje dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 240×240 pikseli. Jest to intuicyjne urządzenie, co czyni obsługę portfela jeszcze łatwiejszą. Trzeba jednak podkreślić, że cena wynosi o 150 EUR więcej niż przy zakupie modelu One. W tym przypadku różnica polega na ekranie dotykowym i tym, że Trezor T podłączysz do urządzenia portem USB C.
Trezor Model T, to nowsza generacja portfeli sprzętowych. W istocie działa jednak na podobnej zasadzie, co Model One. Oferuje podobną liczbę kryptowalut, a także pozostałe funkcje.
Producentem portfela Trezor jest czeska firma SatoshiLabs. Jej twórcy od początku byli zaangażowani w technologię blockchain, bo jeszcze przed zbudowaniem Trezora zajmowali się „kopaniem” Bitcoina. W 2011 roku powołali do życia spółkę SatoshiLabs, która zaczęła pracować nad portfelami sprzętowymi. Dziś firma ta zarządza nie tylko Trezorem, ale też posiada własną giełdę krypto (invity.io) i aplikację vexl do pozagiełdowej wymiany kryptowalut.
W 2014 roku pojawił się Model One, a cztery lata później Model T. Od początku działalności firma Trezor obsłużyła ponad milion klientów. Certyfikat CE oznacza, że urządzenie spełnia dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Dodatkowo portfele Trezor posiadają certyfikację RoHS. To kolejna unijna dyrektywa określająca stosowanie niebezpiecznych substancji w urządzeniach. Trezor pod tym względem spełnia kryteria Unii Europejskiej.
Główna siedziba firmy znajduje się w Pradze.
Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.
Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.
Kryptowaluty oraz produkty lewarowane to ryzykowne instrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie rankingifinansowe.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.