Z tego artykułu dowiesz się:
MetaMask to najpopularniejszy, internetowy portfel kryptowalutowy. Konto w nim daje ci dostęp do świata zdecentralizowanych finansów i obsługi tysiąca tokenów. Możesz z niego korzystać za pośrednictwem rozszerzenia w przeglądarce lub aplikacji mobilnej. To tzw. ciepły portfel, bo działa online. Jak poprawnie korzystać z MetaMask i obsługiwać kryptowaluty?
👨🏫 Opinia eksperta:
MetaMask to portfel, dzięki któremu możesz przechowywać swoje kryptowaluty. Nie jest on jednak tak bezpieczny, jak Ledger czy Trezor, ponieważ klucze prywatne generujesz online. Mimo wszystko to lepsze zabezpieczenie swoich tokenów niż długoterminowe przetrzymywanie ich na giełdzie. Moim zdaniem MetaMask to pierwszy krok w celu ochrony swojego kapitału.
Minusem MetaMask jest brak obsługiwania sieci Bitcoin, co oznacza, że nie wyślesz tradycyjnego BTC na ten portfel. Istnieją jednak inne sposoby na dodanie Bitcoina do adresu obsługiwanego przez MetaMask (wyjaśniamy w recenzji). Jeśli chcesz aktywnie korzystać z blockchaina tj. działać na różnych sieciach opartych o Ethereum (np. wykonywać ruchy pod Airdrop), to MetaMask jest ci naprawdę potrzebny.
Analityk BrokerzyForex.pl
Rodzaj | Zabezpieczenie | Aplikacja | Obsługiwane kryptowaluty |
Portfel onlineHot wallet | Hasło (8 znaków)Recovery phrase (12 słów) | iOSAndroid | Tokeny na sieci: Ethereum, BSC, Arbitrum, Polygon, Optimism, Avalanche |
Z tego artykułu dowiesz się:
MetaMask to internetowy portfel do kryptowalut. Tworząc w nim konto automatycznie generujesz adres w blockchainie, na który będziesz mógł wysyłać zakupione tokeny. Za pośrednictwem MetaMask przechowasz realne kryptowaluty. W ten sposób ty będziesz je kontrolował, a nie giełda.
Główną zaletą MetaMask jest to, że jest on anonimowy. Do utworzenia konta nie podajesz żadnych danych osobowych. Inaczej jest na scentralizowanych giełdach krypto takich jak Binance, Coinbase czy Bybit. Tam do rejestracji musisz przejść pełną procedurę KYC, która polega na weryfikacji tożsamości.
Główne funkcje portfela MetaMask:
💡 Od 2016 roku portfel MetaMask stale ewoluuje. Ostatnio wallet ten umożliwił zakup kryptowalut za tradycyjne waluty np. USD czy EUR. W USA z kolei uruchomił sprzedaż tokenów, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko wymienić posiadane ETH na USD, a następnie wypłacić je na saldo PayPal. Wszystko po to, żeby inwestowanie w kryptowaluty było jeszcze łatwiejsze.
W Polsce najlepszym rozwiązaniem jest zakup kryptowalut na wiarygodnych giełdach online takich jak:
Inwestorzy MetaMask wykorzystują przede wszystkim w celu przechowania kryptowalut. Takie ruchy jak kupno/sprzedaż realizowane są na giełdach online.
MetaMask daje ci dostęp do zdecentralizowanych finansów (DeFi). Otworzenie tego walletu automatycznie oznacza stworzenie dedykowanego adresu w blockchainie, do którego tylko ty masz dostęp. Jest on zabezpieczony kluczami prywatnymi, czyli recovery phrase. W przypadku MetaMask to ciąg 12 słów, które szyfrują twoje kryptowaluty. Jako posiadacz kluczy prywatnych tylko ty przy użyciu MetaMask możesz nimi zarządzać (tokenami) tj. wysłać na inny adres/giełdę.
🔎 A to ciekawe:
Przechowując kryptowaluty na giełdzie scentralizowanej np. Binance, nie jesteś w pełni posiadaczem danego aktywa. Dopiero, gdy wyślesz kryptowaluty z giełdy na konto MetaMask (lub portfel zewnętrzny Ledger/Trezor) – wówczas w 100% będziesz posiadał zakupione assety.
Na podobnej zasadzie, co MetaMask działa też:
To przykład portfela krypto online, który oddaje w twoje ręce klucze prywatne do zgromadzonych coinów.
Rejestracja w MetaMask automatycznie oznacza stworzenie portfela krypto. Procedura ta zajmuje dosłownie kilka minut. W przeciwieństwie do popularnych giełd kryptowalutowych w tym przypadku nie musisz uzupełniać formularza z danymi osobowymi takimi jak imię, nazwisko czy numer PESEL.
Portfel MetaMask otworzysz na dwa sposoby:
Poniżej krok po kroku wyjaśniamy: jak zainstalować MetaMask na swoje urządzenie?
Co ważne – MetaMask zawsze należy instalować z oficjalnej strony producenta, czyli metamask.io. Dlaczego to ważne? Dlatego, że wtedy masz pewność, że oprogramowanie nie ma zaszyfrowanego wirusa, który mógłby wykraść twoje klucze prywatne. Nigdy nie instaluj portfela MetaMask z innego odnośnika niż ten oficjalny.
Instalacja walletu MetaMask początkowo polega na pobraniu rozszerzenia do twojej przeglądarki. To proces, który zajmuje kilkadziesiąt sekund. Co dalej? Następnie tworzysz nowy adres tj. najpierw zabezpieczasz dostęp do MetaMask za pośrednictwem 8-znakowego hasła, a następnie przepisujesz recovery phrase, a więc 12 słów kluczowych, które wyświetlą się na ekranie. Co dalej? Wystarczy, że potwierdzisz otrzymane słowa, a twój portfel będzie gotowy do użycia!
💡 MetaMask zainstalujesz też na urządzenie mobilne oparte na systemie: iOS i Android.
Rejestracja w MetaMask krok po kroku:
Portfel MetaMask zabezpieczony jest dwunastoma słowami klucz. To one szyfrują twoje kryptowaluty, dlatego zadbaj o ich bezpieczeństwo. Rekomenduje się, by nie przetrzymywać ich w trybie online. Co to oznacza? Nie kopiuj ich nigdzie (do pliku, chmury itd.), tylko przy zakładaniu konta na MetaMask przepisz je na kartkę papieru. To najbezpieczniejsza forma zapisania recovery phrase.
🔎 Co ciekawe, portfele sprzętowe typu Ledger i Trezor szyfrują kryptowaluty frazą seed, która liczy 24 słowa. W przypadku MetaMask liczba ta jest o połowę mniejsza. Prawdopodobieństwo złamania tego klucza jest i tak bardzo małe.
Automatycznie na portfelu zainstalowana jest aplikacja Ethereum do obsługi tej właśnie kryptowaluty, a także tokenów działających na tej sieci. Co to oznacza? To że od razu na MetaMask możesz wysłać swoje Ethery – adres twojego konta znajduje się nad kwotą w głównym interfejsie portfela.
Jeśli chcesz, żeby twój portfel obsługiwał daną kryptowalutę, to musisz ją dodać do swojego konta MetaMask. Jak to zrobić?
W ten sposób na twoje saldo zostaną dodane inne kryptowaluty niż ETH. Co wtedy? Będziesz mógł odebrać płatność w tym tokenie, który jest podpięty do twojego konta.
Dodatkowo na MetaMask możesz podpiąć też inne sieci niż Ethereum np. Binance Smart Chain. Wystarczy, że rozwiniesz zakładkę Ethereum Mainnet, a następnie wybierzesz „dodaj sieć”. Tam znajdź pozycję „Binance Smart Chain” i kliknij „add”. Tyle wystarczy, żebyś aktywował na swoim portfelu nową sieć, która będzie obsługiwać tokeny, którymi się interesujesz.
🔎 Zwróć uwagę na:
Każda sieć posiada walutę główną, w której płacisz tzw. gas, czyli prowizję za transakcje. Chcąc działać na określonej sieci np. Binance Smart Chain, to musisz mieć na koncie tokeny BNB, żeby mogły pokrywać koszta związane z realizacją transakcji.
Od niedawna MetaMask obsługuje płatności w tradycyjnych walutach. Niegdyś za jego pośrednictwem można było tylko wpłacać i wypłacać kryptowaluty. Teraz możesz dokonać również zakupu krypto bezpośrednio za PLN lub EUR.
Dla klientów z Polski obowiązują przelewy w dwóch walutach FIAT:
Jeśli chodzi o przelew w PLN, to możesz go wykonać przy użyciu karty VISA/Mastercard. Płatność obsługiwana jest przez operatora Ramp. Co istotne, nie jest ona anonimowa, ponieważ wykonując przelew musisz podać:
Co więcej, musisz też wprowadzić dane karty: numer i kod CVV.
Minimalny zakup wynosi 100 PLN. Prowizja za transakcje wówczas wynosi 16.16 złotych od każdego 100 zł.
Jeśli chcesz odebrać na portfel MetaMask kryptowaluty lub je wysłać na inny adres, to w interfejsie tego walletu należy wybrać zakładkę „send/receive”. Co dalej? Wystarczy, że
uzupełnisz główne pola:
Najważniejszą kwestią jest to, żeby nie pomylić adresu. Pamiętaj – zawsze weryfikuj adres i upewnij się, że w obu miejscach (na MetaMask i np. na giełdzie) jest on taki sam. Wówczas masz pewność, że przelew dojdzie we wskazane miejsce.
Odbierając kryptowaluty na MetaMask – skopiuj adres wyświetlany w portfelu i wklej go w miejsce, z którego chcesz nadać przelew np. giełda lub Ledger/Trezor.
Wysyłając kryptowaluty z MetaMask wpisz/skopiuj do tego portfela prawidłowy adres, na który chcesz otrzymać wpłatę.
💡 MetaMask pozwala też skopiować adres poprzez skanowanie kodu QR – w ten sposób możesz nieco przyspieszyć całą procedurę.
MetaMask obsłguje wszystkie kryptowaluty oparte o sieć ERC 20 i ERC 721. Brzmi dziwnie? W takim razie prościej: na portfelu tym możesz zarządzać większością kryptowalut, które są w obiegu. O jakich tokenach mowa? Chociażby o Ethereum, Arbitrum, Optimism, Matic, LINK czy Ripple. Co więcej, obsługuje on też stablecoiny o największej kapitalizacji, czyli Tether (USDT) i USD Coin (USDC).
Czyniąc długą historię krótką: na MetaMask możesz przechowywać główne kryptowaluty (z wyjątkiem Bitcoina). Po otworzeniu konta domyślnie dodana jest tylko jedna sieć (Ethereum). W ustawieniach jednak możesz wprowadzić kolejne sieci np. Binance Smart Chain, Polygon czy Arbitrum.
🔑 Sieci obsługiwane przez MetaMask:
MetaMask nie obsługuje sieci Bitcoin. Co to oznacza? Jeśli przesłałbyś BTC na swój adres MetaMask to go…stracisz. Wszystko dlatego, że sieć Bitcoina nie jest obsługiwana przez ten portfel. To jednak nie oznacza, że nie ma sposobu na to, żeby BTC przechowywać na Metamask!
🔎 Co zrobić, żeby posiadać Bitcoina na MetaMask?
Zamiast kupować tradycyjnego BTC na sieci Bitcoina – możesz kupić WBTC, czyli Wrapped Bitcoin. O co chodzi? WBTC to token na sieci Ethereum, który ma odwzorowanie 1:1 w realnym Bitcoinie. Tyle tylko, że ta kryptowaluta działa na sieci ERC 20, dzięki czemu możesz ją przesłać m.in. na portfel MetaMask.
Reasumując: jeśli chcesz posiadać Bitcoina na portfelu MetaMask, to wejdź w posiadanie tokenu WBTC, który odwzorowuje wartość prawdziwego Bitcoina, ale operuje na sieci Ethereum (obsługiwanej przez MetaMask).
Z oficjalnych statystyk wychodzi, że z portfela MetaMask skorzystało minimum 30 milionów użytkowników. To wallet kryptowalut, który na rynku pojawił się w 2016 roku. Początkowo działał jako rozszerzenie do przeglądarki Chrome i Firefox obsługując kryptowaluty na sieci Ethereum. Z czasem MetaMask poszerzył zakres udostępnianych funkcji. Dziś możesz za jego pośrednictwem kupować krypto za tradycyjne waluty – dawniej było to niemożliwe.
MetaMask nie sprawuje nadzoru nad twoimi kluczami prywatnymi. Co to oznacza? To że tylko ty masz do nich dostęp, a jeśli je stracisz, to operator portfela (MetaMask) nie pomoże ci ich odzyskać. Sam musisz zadbać o bezpieczeństwo twoich kryptowalut.
Dostęp do portfela MetaMask jest darmowy, ale wykonując transakcje np. transfer tokenów musisz liczyć się z prowizją sieciową, która jest zmienna (uwarunkowana wolumenem itd.).
🏢 Twórcą MetaMask jest firma specjalizująca się w aplikacjach na blockchainie, ConsenSys Software Inc z siedzibą w Nowym Jorku.
Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.
Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.
Kryptowaluty oraz produkty lewarowane to ryzykowne instrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie rankingifinansowe.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.